09/03/2020
Bench Boys 12 22 15 15 - 64 -
Ιπ-πότες 14 10 13 19 - 56 -

Δεν την πάτησαν αυτήν την φορά οι Bench Boys!

Στην τρίτη θέση του τρίτου ομίλου της Master League παραμένουν σταθερά οι Bench Boys, καθώς επικράτησαν των Ιπποτών με 64-56 και πήραν την άτυπη ρεβάνς για την ήττα που γνώρισαν στον πρώτο γύρο.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 5-0 στο πρώτο δίλεπτο, οι Ιππότες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 12-14, χάρη σε 8 πόντους του Κεκεμπάνου και 4 του Αγγελόπουλου. Ο Μισιακός ήταν αυτούς που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, αφού οι Bench Boys μέσα σε ένα πεντάλεπτο έκαναν το 12-18, 34-24 και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, μετά από 8 πόντους του Κωστόπουλου, 7 του Χουρσαλά, 4 του Μισιακού και τριποντάκι του Μοσχόπουλου. Ο Δουβέας ήταν αυτός που πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των φιλοξενούμενων από τον Κεκεμπάνο, σκοράροντας τους 6 από τους 10 πόντους της παρέας του.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Γαλάνη έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 49-37, με τους Μισιακό (5π), Μιχαλόπουλο (4π) και Καραλάκη (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ιππότες, παρά τους 5 πόντους του Αγγελόπουλου και τους 4 του Κεκεμπάνου. Σκορ τρίτης περιόδου 49-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μιχαλόπουλος έβαλε δυο τρίποντες βόμβες και σε συνδυασμό με τις βοήθειες των Κωστόπουλου, Καραλάκη και Χουρσαλά, οδήγησαν τους Bench Boys στη νίκη με 64-56. Πάλεψαν μέχρι το τέλος της συνάντησης οι Ιππότες να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο τόσο οι 8 πόντοι του Τσιούφη, όσο και οι 4 του Αγγελόπουλου δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 20/29 βολές, 10/30 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 21/48 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Κορυφαίος των Bench Boys ο Μισιακός με 20 πόντους, έχοντας 10/13 βολές, 2/8 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Ιππότες ο Σιαπάνης με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 20 (2), Μοσχόπουλος 3 (1), Κωστόπουλος 13 (2), Γαλάνης, Καραλάκης 7 (1), Μιχαλόπουλος 10 (2), Χουρσαλάς 11

Ιππότες (Ρούσσος): Κοσιαράς 2, Αγγελόπουλος 13 (1), Τσιούφης 10 (1), Κεκεμπάνος 12, Δουβέας 6,  Σιαπάνης 5, Μαυρογιαννάκης 2, Ρούσσος 4, Μούρτζος 2, Ανυφαντής

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Bench Boys, αλλά και η μαχητικότητα των Ιπποτών!