13/02/2022
Chicago Hulks 14 17 9 15 - 55 -
Τεμπελχανάδες 13 7 15 12 - 47 -

Δεν την πάτησαν οι Chicago Hulks!

Οι Chicago Hulks έκοψαν τον αέρα των Τεμπελχανάδων στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς τους κέρδισαν με 55-47 και έβαλαν τέλος στο σερί δύο νικών των ροζ, ενώ οι ίδιοι εδραιώθηκαν για τα καλά στην δεύτερη θέση μετά την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 14-13 υπέρ των Chicago Hulks, έπειτα από 5 πόντους του Σιαχάμη, 4 του Παπαγιαννάκου και τρίποντο του Μπαντουβάκη. Ο Μακαρίτης με 5 πόντους και οι Γκούμας – Απάλλας με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι κυανέρυθροι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τρεις τρίποντες βόμβες του Σιαχάμη και μια του Νίκου Τιγγινάγκα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 31-20. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Τεμπελχανάδες σε εκείνο το σημείο, με τους Δημαρά, Κολιούση και Απάλλα να βρίσκουν στόχο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “ροζούληδες” , αν και βρέθηκαν να χάνουν με 34-22, κατάφεραν με 5 πόντους του Δημαρά, 4 του Μακαρίτη και 4 του Γκούμα, να μαζέψουν την διαφορά στους 5, 40-35. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Καλδέλης, Νίκος Τιγγινάγκας, Παπαγιαννάκος και Κονιτόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 40-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Hulks άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δύο νέα μεγάλα τρίποντα του Μπαντουβάκη και 6 πόντους του Σιαχάμη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-47. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Τεμπελχανάδες να γυρίσουν το ματς, ωστόσο οι 6 πόντοι του Μακαρίτη και οι 4 του Απάλλα δεν τους ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 10/40 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 19/49 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος των Chicago Hulks ο Σιαχάμης με 20 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 1/4 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Απάλλας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 5/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Παπαγιαννάκος 6, Σιαχάμης 20 (5), Μπαντουβάκης 9 (3), Τιγγινάγκας Ν. 5 (1), Τιγγινάγκας Α. 2, Καλδέλης 4, Κονιτόπουλος 9

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Παπαδόπουλος, Λεπίτκας, Μακαρίτης 15, Δημαράς 8 (1), Απάλλας 12, Γκούμας 10, Ανδρικόπουλος, Δρούλιας, Κολιούσης 2

Τι μας άρεσε: Η σταθερότητα που εμφάνισαν οι Chicago Hulks σε όλη την διάρκεια του αγώνα!