12/04/2022
Old School 8 11 10 16 - 45 -
Αμφιδέξιοι 14 10 18 6 - 48 -

Δεν τους χαρίστηκαν οι Αμφιδέξιοι!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League , οι Αμφιδέξιοι έκλεισαν τη regular season με νίκη  , καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Old School  με σκορ 45-48 , βάζοντας τους τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν για παραμονή στη κατηγορία

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Αναστάσιο Ρίζο , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , μοίρασε ασίστ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνoντας την αναμέτρηση με 21 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν έξι αναπάντητους πόντους , 0-6 , οι σκληροτράχηλοι Old School μείωσαν στο πόντο , 5-6 , για να έρθει η απάντηση των ροσονέρι , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ , 3-8 , έκλεισαν τη περίοδο στο συν έξι  , 8-14 . Ο Ρίζος πέτυχε 6 πόντους   , ενώ στην αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Καρακίτσος  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι νικητές αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους οκτώ πόντους , 12-20 , οι μπλε μείωσαν εκ νέου στους τρεις , 17-20 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 19-24 υπέρ των φιλοξενούμενων  . Ο Ρίζος πέτυχε 6 πόντους ,  ενώ από τους Old  6 είχε ο Γαϊτάνος  .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,  αφού πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ  ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και σκόραραν με όλου τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκαεννέα πόντων , 23-42, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα σερί 6-0 και να κλείνουν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο μείον δεκατρία , 29-42   . Ο Στουρνάρας σε αυτό το διάστημα πέτυχε 6 πόντους , ενώ 6 είχε και ο Κωστής .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ , 33-48 , οι γηπεδούχοι με τους Καρακίτσο και Κωστή να ηγούνται των προσπαθειών τους έφεραν την αναμέτρηση σε απόσταση αναπνοής , 45-48 , όπου ήταν και το τελικό σκορ , καθώς οι μπλε δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν επίθεση  στα τελευταία έξι δευτερόλεπτα κατά τα οποία είχαν τη μπάλα στη κατοχή τους .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Ρίζος με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Καρακίτσος  είχε 11 πόντους , 19 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο  .

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 5/35 δίποντα , 11/42 τρίποντα  , 5/11 βολές ,  48 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 11 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 12 λάθη , ενώ οι Old School  είχαν 15/49 δίποντα , 2/13 τρίποντα , 9/16 βολές , 49 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  4 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 18 λάθη .

Old School(Καρακίτσος): Κωστής 17 , Γαϊτάνος 11 , Καρακίτσος 11 , Χατζηαργύρης 2 , Σιαρές 4 , Φιλιππόπουλος .

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας) : Κοκόσης 2 , Μάιπας 3 , Στουρνάρας 14 , Μπραουδάκης 4, Τζαβέλλας 4 , Ρίζος 21 .

Τι μας άρεσε : Η έφεση του Γιώργου Τζαβέλλα στα επιθετικά ριμπάουντ  !