03/07/2023
Lyonmen 15 10 22 13 - 60 -
Hood BC 13 17 18 20 - 68 -

Δεν χάνει Final Four η Hood!

Παρούσα σε ακόμη ένα Final Four καλοκαιρινού πρωταθλήματος θα είναι η Hood, καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά τους μαχητικότατους Lyonmen με 60-68 και μπαίνει στα ημιτελικά αήττητη!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Lyonmen να προηγούνται με 15-13, χάρη σε 8 πόντους του Φωστέρη και τρίποντο του Κεραμειδά. Ο Ζέγγος με 7 πόντους και ο Καραγιαννίδης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ζέγγος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της Hood και με 7 δικούς του πόντους και τρίποντα των Σαρρή - Χανιώτη, έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα 7 πόντων, 18-25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με ένα +5, 25-30. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Φωστέρη και οι 4 του Κώστα Δημητρίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με την ομάδα του Πατσάκα να φτάνει μέχρι και στο +9, 28-37, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +1, 47-48, με τον Χανιώτη να πετυχαίνει 7 πόντους, τον Ζέγγο 5 και τον Καραγιαννίδη 4. Την παρέα του Χατζηαράπη διατήρησε στο παιχνίδι σε εκείνο το διάστημα οι Κουκουβάκης και Φωστέρης με 8 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 47-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Hood ήταν ανώτερη και με μεγάλα σουτ των Ζέγγου, Χανιώτη, Γιοβάνη και Πετράκου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 60-68. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα τα "Λιοντάρια" στην επίθεση και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Τζιγκουνάκη, Φωστέρη, Κεραμειδά και Κώστα Δημητρίου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 15/40 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/13 βολές, 17/35 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Φωστέρης με 23 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/6 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Hood ο Ζέγγος με 26 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 8/13 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Δημητρίου Κ. 6, Δημητρίου Γ., Κεραμειδάς 10 (1), Δουκέρης, Φωστέρης 26 (5), Τζιγκουνάκης 6, Κράνιας, Κουκουβάκης 11 (2), Τζουβάνας 2, Τσιάκας 2

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 26 (2), Γιοβάνης 3 (1), Milicevic, Καραγιαννίδης 12, Λαύκας, Σαρρής 4 (1), Πετράκος 6 (1), Χανιώτης 17 (3)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!