08/06/2023
Deportivo Faliro 12 26 20 11 - 69 -
The Jokers 12 15 13 12 - 52 -

Δεν χάνει η Deportivo Faliro Mera!

Την πικρή γεύση της ήττας δεν την έχει γευτεί ακόμα η Deportivo Faliro Mera στην Summer Master League, καθώς ούτε οι Jokers μπόρεσαν να της κάνουν τη ζημιά. Το βράδυ της Πέμπτης 8 Ιουνίου η ομάδα του Γιάννη Μαρινάκη συνέχισε με νίκες το καλοκαιρινό πρωτάθλημα, επικρατώντας των Jokers με 69-52 και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στον 3ο όμιλο (6-0). Από την άλλη οι Jokers γνώρισαν την 4η ήττα τους και έπεσαν στο 2-4.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που στις αρχές του ματς πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 10-5. Ρούσης, Βήχος και Καραγιαννίδης ανέβασαν στροφές και οι Jokers έκαναν το προσπέρασμα για το 11-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κομνηνό να ισοφαρίζει σε 12-12 με μία βολή.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας κάποια σουτ από την περιφέρεια έφτασαν στο 14-18, αλλά η Deportivo μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και να πάρει πάλι το προβάδισμα, με το τρίποντο του Κριεκούκη να γράφει το 22-21. Όταν οι γηπεδούχοι βρήκαν ψυχολογία, έκαναν ότι ήθελαν στην αντίπαλη ρακέτα και η διαφορά δεν άργησε να φτάσει στο +14 (37-23), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 38-27.

Κριεκούκης και Ναυπλιώτης χτύπησαν πίσω από τα 6,75 για το 44-30, με τους φιλοξενούμενους να μένουν για αρκετά λεπτά άποντοι και την Deportivo να εκμεταλλεύεται αυτή την αδράνεια για να φέρει το σκορ στο 50-30. Η διαφορά κινούταν κοντά στους 20 πόντους, με τον Κριεκούκη να κάνει τρομερή δουλειά πίσω από τα 6,75. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Deportivo Faliro Mera να βρίσκεται μπροστά με 58-40.

Οι Jokers δεν μπόρεσαν άμεσα στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάνουν κάτι ώστε να μειώσουν την απόσταση, η οποία πήγε στο +21 (64-43) έπειτα από καλάθι του Κακαλέτρη. Οι γηπεδούχοι ήταν πλέον πάρα πολύ κοντά στη νίκη, μιας και είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και απλά έκαναν διαχείριση. Κάπως έτσι πέρασαν και τα τελευταία λεπτά και το τελικό σκορ έγραψε 69-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης Κριεκούκης με 17 πόντους, 7 ασίστ και 12 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους Jokers εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ιωάννης Καραγιαννίδης με 22 πόντους, 1 ασίστ και 4 ασίστ.

Η Deportivo Faliro Mera μέτρησε 8/27 δίποντα, 14/39 τρίποντα, 11/16 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 21 ασίστ, 9 κλεψίματα και 5 λάθη. Οι Jokers είχαν 11/32 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 3/6 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 4 κλεψίματα. Παράλληλα έκαναν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Deportivo Faliro Mera (Μαρινάκης): Χατζόγλου 6(7ρ.), Κομνηνός 4(9ρ.), Τσάβαλος 10(2ρ.), Κριεκούκης 17(12ρ.), Κακαλέτρης 15(3ρ.), Λυτόπουλος 9(7ρ.), Μαρινάκης, Ναυπλιώτης 8(1ρ.)

Jokers (Χατζημιχαήλ): Καραγιαννίδης 22(4ρ.), Αγγελάκης 3(6ρ.), Βήχος 14(15ρ.), Φραγκογιάννης 3(7ρ.), Απτόσογλου 6(2ρ.), Ρούσης 4(7ρ.), Τζιτζογλάκης

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Deportivo Faliro κατάφερε να μην χάσει σε ακόμα μία αγωνιστική.