26/06/2022
Ellinoroston Celtics 2 9 16 9 - 36 -
Black Panthers 22 14 16 9 - 61 -

Δεν χαρίστηκαν οι Black Panthers!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην φάση των ομίλων οι Black Panthers, καθώς για την έβδομη αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της Summer D2-League κέρδισαν τους Ellinoroston Celtics με 36-61 στον Κολωνό, αφήνοντάς τους εκτός συνέχειας, παίρνοντας μαζί τους στα playoff τους Terroristas, ενώ οι ίδιοι θα περιμένουν να δουν αν θα τερματίσουν στην δεύτερη ή τρίτη θέση!

Με τον Κώστα Καββαδία να εκτελεί εύστοχα τέσσερις φορές από την περιφέρεια, τον Παπάδη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Τηλέμαχο Καββαδία – Τήλιο να βάζουν από ένα τριποντάκι, οι Black Panthers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 2-22. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Νίκος Παπαϊάκος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 8 πόντους του Παπάδη και 4 του Ζαχαριάδη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 25 πόντων, 11-36. Ο Κοσκίνας από την περιφέρεια και οι Δαυίδ, Χατζηγιάννης και Ζήσιμος Φυλακτός μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Ellinoroston Celtics στην δεύτερη περίοδο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πάνθηρες είχαν τον απόλυτο έλεγχο, βρέθηκαν μέχρι και στο +29, και με δύο τρίποντα του Καραμάνη, 4 πόντους του Κώστα Καββαδία και βοήθειες των Ρήγα – Τήλιου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +25, 27-52. Ο Κοσκίνας με 5 πόντους και ο Χατζηγιάννης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των πρασίνων σε εκείνο το διάστημα, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε εύστοχα ο Στράτος Φυλακτός. Σκορ τρίτης περιόδου 27-52!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Black Panthers έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 36-61, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κουλούρη, Κώστα Καββαδία, Τσαλαφούτα και Καραμάνη. Για τους Ellinoroston Celtics στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χατζηγιάννης, Κοσκίνας και Τσίλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 8/28 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 12/39 δίποντα και 11/23 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Κοσκίνας με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/9 δίποντα 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Black Panthers ο Καραμάνης με 9 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Φυλακτός Σ. 3 (1), Φυλακτός Ζ. 4, Χατζηγιάννης 8 (1), Τσίλης 3, Δαυίδ 2, Παπαϊάκος 2, Νάστος, Πιρπίρογλου, Κοσκίνας 14 (2)

Black Panthers (Καραμάνης): Κουλούρης 3 (1), Καββαδίας Κ. 17 (4), Καραμάνης 9 (3), Ρήγας 3 (1), Καββαδίας Τ. 3 (1), Τσαλαφούτας 2, Ζαχαριάδης 4, Μαυράκης, Παπάδης 12, Τήλιος 8 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο το τρομερό ξεκίνημα των Black Panthers, όσο και η ευστοχία τους από την περιφέρεια!