28/03/2023
Wolves 14 20 12 8 - 54 -
Valhalla Phantoms 18 8 11 8 - 45 -

Δεν χαρίζονται οι Wolves!

Αν και κατέβηκαν με 6 παίχτες, οι Wolves κέρδισαν τους Valhalla's Phantoms με 54-45 για την 20η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League και απ' ότι φαίνεται θα τους πάρουν μαζί τους στην Development League!

Οι Valhalla's Phantoms ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Μακρή, 7 του Κότσιρα και 4 του Κρινή, προηγήθηκαν με 14-18. Ο Παναγιωτόπουλος με 9 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Δασκαλούδης και δύο πόντους ο Μεϊκόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ακόμη 8 πόντους του Παναγιωτόπουλου και 6 του Φιλοκώστα, οι Wolves κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 34-26. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Κρινή, Σαμπάνη, Γεωργακά και Κότσιρα να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Λύκοι" συνέχιζαν να οδηγούν το ματς και με ηγέτη τον Τύρο με 8 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 40-26. Το μόνο που κατάφεραν οι Valhalla's Phantoms ήταν να μειώσουν στους 9, 46-37, με τον Μπουρίτη να σκοράρει 5 πόντους και τον Κρινή 4. Σκορ τρίτης περιόδου 46-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Δασκαλούδη, Φιλοκώστα, Παναγιωτόπουλο και Παπαευσταθίου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-45. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γεωργακάς, Κρινής και Σαμπάνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 18/42 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 15/41 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Wolves ο Παναγιωτόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 3/4 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Valhalla's Phantoms ο Κότσιρας με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/5 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Wolves (Τύρος): Παναγιωτόπουλος 19 (3), Παπαευσταθίου 2, Τύρος 10, Δασκαλούδης 9 (1), Μεϊκόπουλος 4, Φιλοκώστας 10

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Κότσιρας 9, Σαμπάνης 4, Κρινής 12, Μπουρίτης 5 (1), Δρόσος, Μακρής 9 (1), Γεωργακάς 6 (1)

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά η ηγετική εμφάνιση του Τύρου!