11/04/2023
Cosa Nostra 22 19 19 17 - 77 -
Old Stars 3 12 10 13 - 38 -

Δεν χρειάστηκε να ιδρώσει η Cosa Nostra!

Η Cosa Nostra έδειξε την δυναμική της το βράδυ της Τρίτης 11 Απριλίου και πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στους Old Stars με 77-38. Έχοντας εξασφαλίσει ήδη την άνοδό τους, οι γηπεδούχοι (18-7) εμφανίστηκαν πιο απελευθερωμένοι στο συγκεκριμένο ματς και από νωρίς έθεσαν τις βάσεις ώστε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Από την άλλη οι Old Stars (5-20), έχοντας μία μόλις πεντάδα διαθέσιμη, δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του ματς να φανούν ανταγωνιστικοί.

Όσον αφορά το παιχνίδι, από τις πρώτες φάσεις φάνηκε πως η Cosa Nostra δεν… αστειευόταν και με τον Κάκιο να έχει ξεκινήσει με όρεξη το ματς, έφτασε να προηγείται 15-0! Οι Old Stars δεν είχαν ξεκινήσει καθόλου καλά το παιχνίδι και έπρεπε να περάσουν 7 λεπτά ώστε να «σπάσουν το ρόδι» με τον Βερώνη από την γραμμή των βολών για το 15-1. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους, ανέβασαν κι άλλο την διαφορά και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ πήγε στο 22-3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της Cosa Nostra παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, με την διαφορά να φτάνει στο +24 (33-9). Καπράλος και Τζιόπας ήταν εκείνοι που προσπαθούσαν να πάρουν κάτι από την επίθεση για τους Old Stars, ενώ οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ και πίσω από τα 6,75 με τους Χατζησυμεωνίδη και Μπρούστα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 41-15.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ρε να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός επιθετικά και την Cosa Nostra να ανεβάζει κι άλλο το δείκτη του σκορ για το 51-19. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν καμία αντίσταση, έκαναν το παιχνίδι τους και η διαφορά στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στο +35 (60-25).

Πλέον το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Καπράλο και Ρε να πρωταγωνιστούν στις περισσότερες φάσεις για τις δύο ομάδες. Ο Κάκιος δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι μέχρι το φινάλε και το δικό του καλάθι ήταν εκείνο που διαμόρφωσε το 77-38 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κάκιος με 25 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ. Από τους Old Stars εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γεώργιος Τζιόπας με 12 πόντους, 2 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ.

Η Cosa Nostra είχε 26/41 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 1/2 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Old Stars ολοκλήρωσαν το ματς με 15/49 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 5/9 βολές, 24 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Cosa Nostra (Ρες): Κάκιος 25(12ρ.), Κουτσουριδάκης 6(6ρ.), Μπρούστας 11(4ρ.), Ρες 23(4ρ.), Στρέγλος 3(5ρ.), Τζαχρίστας 4(6ρ.), Χατζησυμεωνίδης 5(6ρ.)

Old Stars (Δουκάκης): Βερώνης 5(3ρ.), Γεωργούσης 6(2ρ.), Δουκάκης 5(10ρ.), Καπράλος 10(4ρ.), Τζιόπας 12(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως ακόμα και αδιάφορη η Cosa Nostra παρουσιάστηκε σοβαρή σε όλο το παιχνίδι.