22/02/2024
Kolosos Dunk n' Donuts 22 16 21 18 - 77 -
Basket Maniacs 9 9 5 14 - 37 -

Δεν άφησε περιθώρια ο Kolosos!

Βράδυ Πέμπτης στο Basketaki Arena ο Kolosos υποδέχθηκε τους Basket Maniacs, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 77-37 και κάνουν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή.

Ο Kolosos έδειξε από την αρχή ότι βλέπει σαν "τελικό" το παιχνίδι και μπήκε αποφασισμένα να το καθαρίσει από νωρίς. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν σπουδαίες άμυνες και βρήκαν εύκολα στον αιφνιδιασμό, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-9. Μόνο ο Τσαλής με 5 πόντους φάνηκε για τους Maniacs που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι.

Προσπάθησαν να βρουν τα πατήματα τα τους στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τον Καλαμιώτη να βρίσκει 6 πόντους και να δίνει λύσεις επιθετικά. Ο Kolosos παρόλα αυτά δεν πτοήθηκε και αύξησε και άλλο την διαφορά με τον Βασιλειάδη να σκοράρει 9 πόντους και να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα. Σκορ ημιχρόνου στο 38-18.

Στην επανάληψη ο Kolosos μπήκε αποφασισμένα να τελειώσει το παιχνίδι από νωρίς και με τον Βασιλειάδη (8π) να τα βάζει από παντού η διαφορά εκτοξεύθηκε πάνω από τους 30. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά και σκόραραν μόνο 5 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό με τις δύο ομάδες πλέον παίζουν ελεύθερο μπάσκετ χωρίς ιδιαίτερη πίεση στην άμυνα. Η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους που έκαναν βήμα παραμονή παίρνοντας την νίκη με 77-37.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασιλειάδης με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημητριάδης με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Kolosos Dunk n' Donuts (Ζαμπούρας): Αγγελόπουλος 4, Βασιλειάδης 24, Ζαμπούρας 10, Καλοπήτας 5, Καραμήτσος 10, Καραμπεσύνης 9, Ρούσσης 1, Σωτηριάδης 14

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Αρβανιτίδης 2, Δημητριάδης 10, Καλαμιώτης 11, Νούκας 3, Σασσάς 2, Στασινόπουλος, Στενάκης 4, Τσαλής 5

Τι μας άρεσε: Το μπάσκετ των γηπεδούχων!