27/05/2024
Αλησμόνητες Πατρίδες 7 15 9 15 - 46 -
LazerWolves 12 16 17 19 - 64 -

Δεν κουράστηκαν και πολύ οι LazerWolves!

Χωρίς ιδιαίτερο κόπο και ιδρώτα ήρθε η νίκη το βράδυ της Δευτέρας 27 Μαΐου για τους LazerWolves, οι οποίοι ξεπέρασαν το εμπόδιο των Αλησμόνητων Πατρίδων με 46-64. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι αντίπαλοί τους έπαιξαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με… τεσσεράμισι παίκτες, καθώς ο Μπουχλής τραυματίστηκε και αφού δεν υπήρχε διαθέσιμη αλλαγή παρέμεινε στο παρκέ. Αυτή ήταν η 2η νίκη των LazerWolves στη Summer Evolution League (2-4), ενώ από την άλλη πλευρά συνεχίστηκε το αρνητικό σερί των «κιτρινόμαυρων» και έφτασαν τα 4 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη (2-4).

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νευρικά στο παιχνίδι και είδαμε αρκετά λάθη στα πρώτα λεπτά. Αντωνακόπουλος, Δημητρακόπουλος και Παπαθωμάς έβαλαν μπροστά την ομάδα  τους με 3-8, με τον Μπουχλή λίγο αργότερα να δίνει λύση από μακριά και να ξεκολλάει την ομάδα του (6-8). Το σκορ έμεινε στα χαμηλά στα πρώτα δέκα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το προβάδισμά τους (7-12).

Οι LazerWolves παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι στις αρχές της δεύτερης περιόδου και έφτασαν στο +9(9-18). Χειράκης και Κουμερτάς δεν επέτρεπαν για κάποια λεπτά στους αντιπάλους τους να φτάσουν σε διψήφια διαφορά, αλλά τελικά ο Μοσχάκης το έκανε λίγο αργότερα αφού έγραψε το 15-26. Ο Μπουχλής το πήρε πάνω του λίγο πριν το ημίχρονο, βγήκε μπροστά για τις Αλησμόνητες Πατρίδες και με σερί δικούς του πόντους μείωσε σε 22-28.

Η τρίτη περίοδος έφερε και ένα απρόοπτο στους γηπεδούχους καθώς ο Μπουχλής ένιωσε ενοχλήσεις στη γάμπα, αλλά παρέμεινε απλά στο παρκέ μιας και δεν υπήρχε παίκτης να τον αντικαταστήσει. Όπως είναι λογικό οι «κιτρινόμαυροι» επηρεάστηκαν πολύ από αυτή την εξέλιξη και οι «Λύκοι» βρήκαν την ευκαιρία τους να απομακρυνθούν, με τους Δημητρακόπουλο και Αντωνακόπουλο να κάνουν τη ζημιά για το 25-45. Ο Μπουχλής ακόμα και με… ένα πόδι απέδειξε την εκτελεστική του δυνότητα και με τρία δικά του τρίποντα συνέβαλε για να διαμορφωθεί το 31-45.

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα ανοιχτούς «διαδρόμους» στην άμυνα των γηπεδούχων και η διαφορά έφτασε πάλι στους 20 πόντους (38-58). Πλέον ήταν δεδομένο πως τίποτα δεν μπορούσε να ανατραπεί στο παιχνίδι, κάτι που είχαν καταλάβει και οι ίδιες οι ομάδες, με αποτέλεσμα να παίξουν πιο χαλαρά τα τελευταία λεπτά. Το τελικό σκορ έγραψε 46-64 και με αυτό το τρόπο οι LazerWolves έφτασαν στη 2η νίκη τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Δημητρακόπουλος με 23 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 13 ριμπάουντ. Από τις Αλησμόνητες Πατρίδες ξεχώρισε ο Αντώνιος Μπουχλής με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Αλησμόνητες Πατρίδες (Χειράκης): Κουμερτάς 9(9ρ.), Μπαρδούσης 3(6ρ.), Μπουχλής 28(4ρ.), Στεφανίδης 2(6ρ.), Χειράκης 4(5ρ.)

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 10(10ρ.), Βαρκάτζας 10(8ρ.), Δημητρακόπουλος 23(13ρ.), Μοσχάκης 8(7ρ.), Παπαθωμάς 13(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα τρίποντα του τραυματία Μπουχλή!