14/07/2024
Gunners 8 16 9 15 - 48 -
Πι Stoli α 12 14 10 19 - 55 -

Δεν πάνε παραλία ακόμα τα ΠιStoliA!

Στις 8 καλύτερες ομάδες της Summer Evolution League βρίσκονται τα ΠιStoliA, καθώς κέρδισαν και στο δεύτερο παιχνίδι τους Gunners με 48-55 στο Basketaki Arena!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Gunners στο πρώτο πεντάλεπτο, καθώς με 4 πόντους του Καραμπέτσου και καλάθι του Παπαδόπουλου, προηγούνταν με 6-2. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Γρηγορόπουλο και Μαυρεδάκη να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 8-12!

Στη δεύτερη περίοδο τα ΠιStoliA συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 16-23, και τελικά με 5 νέους πόντους του Γρηγορόπουλου, 4 του Λιόλιου και τριποντάκι του Κωνσταντινίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 24-26. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 7 πόντοι που πέτυχε ο Κογιώνης, 4 είχε ο Παπαδόπουλος και ένα τρίποντο ο Πάνιας.

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Γρηγορόπουλου και 4 του Κωνσταντινίδη, η παρέα του Λιόλιου διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 33-36. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Παναγόπουλου, με τους Πάνια και Ακουμιανάκη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 33-36!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου τα ΠιStoliA πάτησαν γκάζι, έχτισαν διψήφια διαφορά και με άψογη διαχείριση στο υπόλοιπο του αγώνα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-55, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ιωαννίδη, Λιόλιου, Βούλγαρη και Γρηγορόπουλου. Για τους Gunners στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος και Καραμπέτσος.

Πολυτιμότερος των Gunners ο Παπαδόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 6/10 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για τα ΠιStoliA ο Ιωαννίδης με 14 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 7/10 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 8, Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 8, Κογιώνης 7, Πάνιας 10 (2), Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 15

ΠιStoliA (Λιόλιος): Βούλγαρης 4, Γρηγορόπουλος 15 (1), Ιωαννίδης 14, Κωνσταντινίδης 9 (1), Λιόλιος 9 (1), Μαυρεδάκης 4, Νταμπανλής

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως τα ΠιStoliA δεν άφησαν στιγμή τους Gunners να προσπεράσουν!