09/03/2024
Ανακασιακός 12 25 14 17 - 68 -
Black Mapa 17 8 12 10 - 47 -

Δεν χάνει ο Ανακασιακός!

Την τέταρτη θέση του δευτέρου ομίλου της D2-League θα διεκδικήσει τη τελευταία αγωνιστική κόντρα στους Proboraptors ο Ανακασιακός, καθώς για την 25η αγωνιστική κέρδισε την Black Mapa με 68-47 και πήρε το 11ο συνεχόμενο ροζ φύλλο, η οποία πλέον θέλει νίκη των Grava Thunders επί των Trailers για να μπει στα playoff!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Black Mapa, καθώς με 7 πόντους του Καλογερόπουλου και 4 του Γιανναράκη, προηγήθηκε με 2-12, 4:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και 6 πόντους του Σμάγκιν και 4 του Σιαπατόρη, μείωσαν στους 5, 12-17!

Με δύο νέα τρίποντα του Καλογερόπουλου, οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου με 19-25! Κάπου εκεί ο Σμάγκιν πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους, 8 του Σιαπατόρη και 4 του Ζουγανέλη, έστειλαν τον Ανακασιακό στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 37-25, τρέχοντας 18-0 σερί!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Black Mapa έκανε την αντεπίθεσή της και με 5 νέους πόντους του Καλογερόπουλου και 5 του Γιανναράκη, πλησίασε στους 5, 41-36, στα μισά της τρίτης περιόδου. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Ζαφειρόπουλου, καθώς με 6 νέους πόντους του Σιαπατόρη και 4 του Σμάγκιν, ξέφυγε για πρώτη φορά στους 14, 51-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα από την Ανάκασα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Σιαπατόρη, Κοτοπούλη, Ζαφειρόπουλο και Μακρή, έφτασε εύκολα στη νίκη με 68-47! Για τους κίτρινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καλογερόπουλος, Τόφαλος και Κάπουας.

Betsson MVP για τον Ανακασιακό ο Σμάγκιν με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 8/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 4 τάπες. Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Καλογερόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/3 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Ανακασιακός (Ζαφειρόπουλος): Σιαπατόρης 24 (3), Κοτοπούλης 6, Ζαφειρόπουλος 4, Καμζέλας 2, Σμάγκιν 19, Ζουγανέλης 6, Μακρής 5, Αλεξίου 2

Black Mapa (Γιανναράκης): Καλογερόπουλος 24 (6), Κάπουας 2, Παπαναστασόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος 4, Γιανναράκης 9, Τόφαλος 6, Συλαϊδής

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό φινάλε του Ανακασιακού στο πρώτο μέρος!