27/06/2024
Gran Camaria 20 26 26 15 - 87 -
West BallerZ 16 12 19 13 - 60 -

Δεν χάνεται η πρόκριση για τα Camaria!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου τα Gran Camaria υποδέχθηκαν τους West Ballerz, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 87-60 και να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ ξεκινώντας με ενα γρήγορο 10-0, με τον Βασίλη Ζαλακώστα να βρίσκει 4 πόντους κοντά στο καλάθι και τον Γιώργο Ζαλακώστα να βρίσκει 6. Οι Ballerz στην συνέχεια έβγαλαν αντίδραση με το τρίποντο του Ρερρέ και τους 10 πόντους του Μαθέ ο οποίος μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 20-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους κίτρινους να μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια κάνοντας πιο επιθετική την άμυνα τους και βρίσκοντας σκορ μέσα από ωραίες συνεργασίες. Εξαιρετικός Φραγκούλης βρήκε 12 πόντους δίνοντας μια καλή διαφορά στην ομάδα του στα μέσα της περιόδου. Για τους φιλοξενούμενους ο Πετράκης σημείωσε 4 πόντους και κράτησε κοντά την ομάδα του στο σκορ, 46-28.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό θέλοντας να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι. Για τους κίτρινους ανέλαβε δράση ο Τσίγκανος ο οποίος με 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε και άλλο την διαφορά για την ομάδα του. Ο Ρερρές για τους Ballerz προσπάθησε κυρίως με μακρινά σουτ να δώσεις λύσεις σημειώνοντας 8 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι ο ρυθμός είχε πέσει με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο ελεύθερο μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 8 πόντους από τον Αγνόγλου ενώ για τα Camaria ο Φραγκούλης με 7 πόντους ακόμα τέλειωσε την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι, με τους κίτρινους να επικρατούν με 87-60.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φραγκούλης με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αγνόγλου με 13 πόντους 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Gran Camaria (Αθανασίου): Δεμελής 7, Ζαλακώστας 12, Ζαλακώστας 9, Ζαλακώστας, Κουφός 14, Πέργουλης 4, Τσίγκανος 16, Φραγκούλης 25

West Ballerz (Αγνόγλου): Αγνόγλου 13, Κουστένης 8, Μαθές 12, Ξεφτεράκης, Πετράκης 9, Ρερρές 13, Σπίνος 3, Φαραός 2

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που βγάλανε οι γηπεδούχοι!