03/07/2024
Elitήριοι by pinguin.gr 26 18 18 18 - 80 -
Leontario BC 13 14 14 10 - 51 -

Δεν χάνουν την πρόκριση οι Elitήριοι!

Οι Elitήριοι, εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες που είχε το Leontario, επικράτησε 80-51 και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Με τον Ζελμάνοβιτς να είναι ασταμάτητος οι Elitήριοι προηγήθηκαν 10-0 καο έδειξαν τις προθέσεις του από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Το Leontario, που κατέβηκε με μόλις πέντε παίκτες διαθέσιμους, δυσκολευόταν αρκετά να σκοράρει και να ελέγξει τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι γηπεδούχοι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-13.

Οι Elitήριοι μπήκαν φουριόζοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 12-2 προηγήθηκαν 38-15. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 μείωσαν με την λήξη του ημιχρόνου σε 44-27.

Το Leontario συνέχισε όπως έκλεισε το ημίχρονο και με σερί 10-0, μείωσε και άλλο 44-37. Η ομάδα του Κωνσταντινάκου σοβαρεύτηκε και με δικό της σερί 9-0, ξέφυγε ξανά στο σκορ 53-37. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 62-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κωνσταντιδέλης με δυο τρίποντα μείωσε σε 64-49. Οι Elitήριοι απάντησαν άμεσα και με καλάθι του Μπέλλη προηγήθηκαν 73-49. Το τελικό 80-51 ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στους Elitήριους, μετατρέποντας την ρεβάνς σε τυπική διαδικασία.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ζελμάνοβιτς με 37 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Βόσικας με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Μπαϊράμι 4, Ποστόλλι 14, Ακάντε 7, Λαμπρόπουλος, Κωνσταντινάκος 6, Μπέλλης 12, Ζελμάνοβιτς 37.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βόσικας 16, Κωνσταντιδέλης 15, Κορωνάκης 4, Βεργόπουλος 8, Ζαβιτσάνος 5.