02/07/2024
Miami Heets 11 12 13 15 - 51 -
Deportivo Faliro 18 19 19 34 - 90 -

H υπερηχητική Deportivo Faliro πέταξε για τους 16!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του ATHENS SPORTS HALL στα πλαίσια του δεύτερου αγώνα της φάσης των 32΄για το πρωτάθλημα του Summer Master League, η Deportivo Faliro παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα εξαιρετικό μπασκετ υπέρ κάλυψε την διαφορά των έξι πόντων της ήττας από τους Miami Heets , καθώς τους νίκησαν με το επιβλητικό 51-90 και προκρίθηκαν στους 16, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν το Black Mamba του Παντελή Μπασδάνη!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τους, καθώς με όπλο την άμυνα, αλλά και τους Κριεκούκη και Παπαγεωργίου να αποτελούν τα πρώτα βιολιά με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 11-18! Από την άλλη πλευρά, ο Αναστασίου ήταν ο μοναδικός παίκτη της ομάδας τους Σάμιου που έβγαλε στο παρκέ ένα μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων του, καθώς τελείωσε το διάστημα αυτό με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κοψίματα!

Στην συνέχεια η ομάδα του Μαρινάκη κράτησε εκ νέου χαμηλά τον αντίπαλο, έλεγξε τα ριμπάουντ, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του ‘Merce’’ κάτω από τα δύο καλάθια και με τους Γρηγοράκο και Παγώνη να αποτελούν άξιους συμπαραστάτες, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 23-37! Οι Heets συνέχισαν να σουτάρουν με άσχημα ποσοστά και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Δευτεραίο με 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Ιωάννου, καθώς ο παίκτης της Deportivo μπήκε αγριεμένος στο παρκέ και με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κόψιμο έπαιξε τον πλέον καταλυτικό ρόλο, ώστε οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν το διάστημα αυτό έχοντας διαφορά είκοσι πόντων με σκορ 36-56! Από την άλλη πλευρά, ο Βαντής είχε 5 πόντους!

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι με ένα καταιγισμό σουτ τριών πόντων κατάφεραν να πετύχουν τριάντα τέσσερις πόντους, να νικήσουν με το εντυπωσιακό 51-90 και να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Summer Master League!

Betsson MVP ο Θωμάς Γρηγοράκος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέφανος Παπαδόπουλος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 ασίστ!

Miami Heets(Σάμιος): Αναστασίου 8, Βαντής 9, Δευτεραίος 10, Δρίτσας 5, Κούρκουλος 3, Μαρινάκης 2, Παπαδόπουλος 12, Ταγματάρχης 2.

Deportivo Faliro(Μαρινάκης): Mercevicious 14, Γαρμπής 4, Γρηγοράκος 23, Ιωάννου 18, Κριεκούκης 5, Μαρινάκης 6, Μαρούσος 1, Παγώνης 12, Παπαγεωργίου 7.

Τι μας άρεσε : Το εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών!