Flint Tropics 10 7 12 12 - 41 -

Derbara, με νικητές τους Flint Tropics!

Πρώτη αναμέτρηση για τις δύο ομάδες στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου, για το Basketaki Rebound league, με τους Flint Tropics να

επικρατούν με 39-41 των  Gipsy Blinders .

Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για τρέξιμο χωρίς αυτό να αντικατοπτρίζεται στο σκορ. Το πρώτο μέρος θα είχε λήξει ισόπαλο, αν ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν είχε ευστοχήσει σε σουτ 3 πόντων, για να διαμορφωθεί το 7-10 για τους Flint Tropics .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gipsy Blinders ανέβασαν ρυθμό, με τον Πασχαλάκη να πετυχαίνει  6 πόντους. Στην αντίπερα όχθη οι Flint Tropics με τον Τσέκερη να έχει επίσης 6 πόντους, έμειναν κοντά στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ 18-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με Πασχαλάκη να έιναι στους 6 πόντους και Ζένο στους 4 πόντους, έκαναν το +5. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και αυτό είχε σαν  αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει με το σκορ 34-29

.

Στην τελευταία περίοδο οι Flint tropics έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο και έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος , όπου ο Βασίλης Γκατζηρούλης, με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 39-41 . Οι Gipsy blinders στο τέλος έχασαν την ψυχραιμία τους και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν .

Bettson Mvp της αναμέτρησης, ήταν o Ανδρέας Λιαροστάθης με 5 πόντους , 6 ριμπάουντ ,4 ασίστ 1 κλέψιμο και 10 λάθη . Από Gipsy Blinders ξεχώρισε ο Νίκος Πασχαλάκης με 16 πόντους , 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Gipsy Blinders είχαν 14/34 δίποντα , 2/20 τρίποντα , 5/12 βολές ,23 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 6 κλεψίματα .

Οι Flint Tropics είχαν 15/40 δίποντα , 2/14 τρίποντα , 5/20 βολές ,27 ριμπάουντ , 8 ασίστ και 7 κλεψίματα .

Gipsy Blinders : Προκοπίου , Γεωργούλας 2 , Λαρίσης 5 , Ζένο 10 (2) , Παλουμπής 2 , Πασχαλάκη 16 , Μπερζελέας 4 .

Flint Tropics : Λιαροστάθης 5(1) , Τσαγκαράκης 1, Σεραφείμ Γκατζηρούλης 11 (1) , Βασίλης Γκατζηρούλης 9 , Τσέκερης 13 , Λουκάκης 2 .

Τι μας άρεσε : Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο .