09/12/2021
TECHbuddy - - - - - 57 -
Ball Don't Lie - - - - - 49 -

Ντερμπι αλλα κέρδισε η TECHbuddy

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας που διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης ανάμεσα σε TechBuddy και Ball don’t Lie. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν στην διάθεση τους μόλις 5 παίχτες, αλλά αυτό δεν τους πτόησε. Η αρμάδα του Μπέλλα έπαιξε ωραίο μπάσκετ και κοίταξε στα μάτια το πυρηνικό οπλοστάσιο που ακούει στο όνομα TechBuddy. 57-49 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους παίχτες του Βαλέρη να φορτσάρουν στο τελευταίο πεντάλεπτο και να κερδίζουν την δίχως αντοχές BdL.

Ισορροπημένο ήταν όχι μόνο το 1ο δεκάλεπτο, αλλά γενικότερα όλο το 1ο ημίχρονο του παιχνιδιού. Οι 2 ομάδες έπαιξαν επιθετικά και βασίστηκαν περισσότερο στην επίθεση παρά στην άμυνα. 13-12 ήταν το επιμέρους σκορ της 1ης περιόδου. 2 καλάθια πέτυχε ο Παπαδημητρόπουλος για λογαριασμό των γηπεδούχων, με τον Δημογιάννη να ακολουθεί με 1 τρίποντο. 5 καλάθια έβαλε ο Γασπαράτος που έτρεχε το γήπεδο πιο γρήγορα από όλους.

Όπως αναφέραμε και παραπάνω, στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και η 2η περίοδος κάτι που αποτυπώνεται με ευκολία και στο σκορ (14-13). Σειρά στο σκοράρισμα πήρε για την Tech ο αρχηγός της, Βαλέρης με 7 σερί πόντους. Στην αντίπερα όχθη, 2 σερί καλάθια έβαλε ο Μαθιουδάκης και στο 1ο του τρίποντο ευστόχησε στην παρθενική του εμφάνιση ο Κομνηνός.

Στο +4 έφτασε η TechBuddy στο 3ο δεκάλεπτο. Σειρά στο σκοράρισμα πήραν Γεράνιος και Γεωργιόπουλος που είχαν από 5 πόντους έκαστος. Η Ball don’t Lie έδειχνε να πατάει γερά τα πόδια της επάνω στο παρκέ και προσπαθούσε (επιτυχημένα) να μην μείνει πίσω στο σκορ. 2 σερί τρίποντα έβαλε ο Κακαφώνης που ήταν τίμιος και αμυντικά, ενώ 4 πόντους με 1 σουτ πίσω από τα 6.75 είχε ο Μπέλλας. 18-16 ήταν το σκορ της περιόδου.

Με την απόσταση που χώριζε τις 2 ομάδες να είναι της τάξεως των 2 καλαθιών, όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί η Ball don’t Lie να προσπάθησε, να πέρασε και μπροστά με 1 τρίποντο του Κακαφώνη (44-45), αλλά τελικά υπέκυψε στην κούραση και στην πίεση και ηττήθηκε με σκορ 57-49. Από 1 τρίποντο έβαλαν Δημογιάννης και Βαλέρης για τους γηπεδούχους που πρόσθεσαν στην συλλογή τους, ακόμα 1 ροζ φύλλο αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ (0-7), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 31 λεπτά αγώνα. Για την Ball don’t Lie ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γασπαράτος με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ (1-11), 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 19/37 δίποντα (51,3%), 6/34 τρίποντα (17,6%), 1/3 βολές (33,3%), 44 ριμπάουντ (8-34), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 16/35 δίποντα (45,7%), 5/29 τρίποντα (17,2%), 2/13 βολές (15,4%), 40 ριμπάουντ (6-34), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 λάθη.

TechBuddy(Γεράνιος): Παπαδημητρόπουλος 8, Βαλέρης 10, Γεράνιος 12 (7 ριμπ, 9 κλεψίματα), Γιαννακόπουλος 6, Δημογιάννης 6 (10 ριμπ), Μπόχαλης, Σουλιώτης 4 (7 ριμπ), Γεωργιόπουλος 7 (8 ριμπ), Χύτας 4.

Ball don’t Lie(Μπέλλας): Κακαφώνης 11, Μπέλλας 4, Γασπαράτος 19 (12 ριμπ), Μαθιουδάκης 8 (9 ριμπ), Κομνηνός 7 (9 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Σοφιανός Σουλιώτης που αμυντικά ήταν αδιαπέραστος, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ!

Τι μας άρεσε: Η μαχητική ψυχή, το πείσμα και οι αντοχές των παιχτών της Ball don’t Lie!