Pink Paper 15 24 16 12 - 67 -
Uncle Drew 10 14 10 18 - 52 -

Είπε το δεσπότη Παναγιώτη, αλλά πέρασε ο Θείος!

Βραδάκι Τετάρτης στο Basketaki Arena, ο Uncle Drew, αν και είδε το Pink Paper να γυρνάει τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού με μια μολις πεντάδα, φάνηκε αποτελεσματικός και πιο σοβαρός στο φινάλε και θα βρει στο δρόμο του τους Moschato Bulls στη φάση των 16!

Με ένα 7-0 σερί ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με καλάθια του Μποτσάκου, του Καμπόσου και του Σακκή, προηγήθηκαν στο ξεκίνημα. Ο Drew έσπασε το ρόδι μετά το πρώτο δίλεπτο δια χειρός Πούρου και Μιχαλά, δίνοντας έτσι παράδειγμα στον Ελευθεριάδη, ο οποίος καθόρισε με ένα τρίποντο από τη γωνία το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-10.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, ο Μπονάτσος και ο Κανδηράκης ισοφάρισαν την αναμέτρηση γρήγορα, 17-17, για να έρθουν και να απαντήσουν τρεις διαφορετικοί παίκτες από πλευράς Pink. O Αζάρ με ένα τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο συν 10, η οποία αυξήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, καθώς ο Κοντομίχος και ο Καμπόσος εκμεταλλεύτηκαν τη νωθρότητα του Drew και έκαναν το 39-24!

Άποντοι παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έστειλαν το ματς στο συν 21 μετά το καλάθι του Αζαρ. Ο Σακκής με ένα γκολ φάουλ ισοφάρισε τη σειρά, ο Μπονατσος και ο Στρατηγαρέας προσπάθησαν να βγάλουν το φίδι από τη τρύπα, αλλά ο φωτεινός πίνακας του Arena έγραψε 55-34 στο τέλος της τρίτης περιόδου!

Ο Drew μπήκε σοβαρός στη τελευταία περίοδο, κράτησε στο μηδέν το Pink για δύο λεπτά και μείωσε στους 15 με τρίποντο του Κανδηράκη, 55-40. Ο Σακκής με καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο διεύρυνε και πάλι τη ψαλίδα, όπως και ο Καμπόσος, οι Λευτέρηδες όμως του Drew βγήκαν μπροστά στο τέλος και καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση για τον Θείο, σε ένα πραγματικά αναπάντεχα ενδιαφέρον παιχνίδι!

Betsson MVP για το Pink Paper αναδείχτηκε ο Βασίλης Σακκής με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασιστ και 5 κλεψίματα, ενώ από τον Θείο ξεχώρισε ο Σπύρος Πούρος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 μπλοκ.

Pink Paper (Καμπόσος): Αζάρ 10, Καμπόσος 17, Κοντομίχος 8, Μποτσάκος 17, Σακκής 15.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Ελευθεριάδης 8, Κανδηράκης 9, Μιχαλάς 6, Μπονάτσος 10, Πούρος 14, Στρατηγαρέας 2, Σωτηρόπουλος 3, Χριστοδουλόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η μάγκικη εμφάνιση του Pink και η ψυχραιμία του Θείου στο τέλος!