03/12/2023
Circle BC 14 11 17 10 - 52 -
Destroyed Pistons 16 16 14 9 - 55 -

Destroyed Pistons από τα παλιά!

Τα πρώτα μηνύματα για το τι έχει στο νου της να παρουσιάσει  η παρέα του Σπανοπούλου τα λάβαμε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Οι Pistons εμφάνισαν επιθετική πολυφωνία, καθώς σκόραραν οι πέντε από τους έξι παίκτες. Ο Θηβαίος είχε 4 πόντους ενώ οι Κατσαμακλής, Μητσογιάννης, Σπανόπουλος, Μουιμπούα και Σαχινίδης είχαν από 2. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι «μωβ» αδυνατούσαν να βρουν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον εξαιρετικό Μανσόλα με 7 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 14–16.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή στις δύο πλευρές επιπέδου, κατέβασαν τον αντίπαλο στους 11 πόντους και με τους Σαχινίδη, Μουιμπούα και Θηβαίο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 25–32. Από την άλλη πλευρά, ο Μανσόλας αποτέλεσε για ακόμα μία φορά τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του, προσφέροντας 5 πόντους στο ενεργητικό του!

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ασκήσουν πίεση στους Pistons, αλλά κάθε φορά που τους πλησίαζαν σε απόσταση αναπνοής, εκείνοι είχαν απάντηση, με αποτέλεσμα το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρει εκ νέου σε θέση οδηγού με σκορ 42-46! Ο Σαχινίδης(7π) έπαιξε τον πλέον καθοριστικό ρόλο για το προβάδισμα αυτό, ενώ από την πλευρά των «μωβ» ο Μανσόλας είχε 8 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τους Pistons να κρατάνε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και να παίρνουν εν τέλη  μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League κόντρα στη Circle με σκορ 52-55!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βασίλης Μανσόλας είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 18/47 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 7/12 βολές, 43 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/47 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 13/18 βολές, 44 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, και 10 λάθη .

Circle(Γεωργίου): Ζυγούρης 8, Καλούδης 7, Μανσόλας 23, Ματσούκας 2, Μπακόπουλος 10, Τουμπανάκης, Χατζηγιαννίδης 2.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης, Θηβαίος 6, Κάππας 2, Κατσαμακλής 2, Μητσογιάννης 6, Μουιμπούα 12, Σαχινίδης 15, Σπανόπουλος 12.

Τι μας άρεσε: Η βγαλμένη από το παρελθόν σπουδαία εμφάνιση των νικητών!