28/01/2023
Kavlanta Hawks 8 19 23 21 - 71 -
Green Rose BC 14 15 8 15 - 52 -

Δεύτερη εφηβεία για τον Σοφούλη!

Επιστροφή στις νίκες για τους Kavlanta Hawks στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής κέρδισαν το Green Rose με 71-52 στο κλειστό του ΣΕΦ, με τον Θάνο Σοφούλη να σταματάει στους 48 πόντους!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Green Rose στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Δημητρόπουλου και 5 του Τριτάκη, προηγήθηκε με 5-14, 2:45 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 8-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Τζώρτζης, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Σοφούλης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kavlanta Hawks έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με 14 πόντους του Σοφούλη και 3 του Πέτσα, πλησίασαν στο καλάθι, 27-29. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Δημητρόπουλος και Ξιάρχος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σοφούλης ήταν ασταμάτητος και με νέους 16 πόντους και 4 του Τζώρτζη, έβαλε τα "Γεράκια" σε θέση ισχύος και διάφορα 13 πόντων, 50-37. Κόλλησε επιθετικά σε εκείνο το διάστημα η παρέα του Καναβάρου, με τον Τριτάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 50-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Σοφούλη, Ασημακόπουλο, Τζώρτζη, Αλεβίζο και Πέτσα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 71-52. Για το Green Rose στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ροζάκης, Τριτάκης, Κανίνιας, Ξιάρχος, Βασιλόπουλος και Λώλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/29 βολές, 15/37 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 19/61 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Σοφούλης με 48 πόντους, έχοντας 11/18 βολές, 8/16 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος του Green Rose ο Τριτάκης με 17 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 7/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Ασημακόπουλος 4 (1), Λιώδης, Κολυβάς, Πέτσας 8, Τζώρτζης 7, Σοφούλης 48 (7), Αλεβίζος 4

Green Rose (Καναβάρος): Χρυσάφης, Δημητρόπουλος 15 (3), Κανίνιας 2, Καναβάρος, Ροζάκης 6, Τζήκας, Τριτάκης 17, Ξιάρχος 4, Βασιλόπουλος 4, Λώλος 4

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξαιρετική εμφάνιση του Σοφούλη, όσο και το πρώτο μέρος του Green Rose!