37
Aces 10 7 9 11 - 37 -
Beer Team 8 13 14 16 - 51 -

Δεύτερη νίκη για Beer Team με σούπερ Μάριο Μαυράκη!

Δε δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα η Beer Team κόντρα στους Aces έχοντας σε μεγάλη μέρα το Μάριο Μαυράκη που αστόχησε μόνο σε ένα σουτ σε όλο τον αγώνα!!!

Η πρώτη περίοδος ήταν η μόνη που οι Aces ήταν καλύτεροι! Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Μ. Μαυράκη για να απαντήσει με δίποντο ο Στεργιόπουλος. Ο Θεοδοσόπουλος έκανε το 5-2 αλλά με καλάθι και φάουλ και πάλι ο Στεργιόπουλος έκανε την ισοφάριση και αμέσως μετά έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του. Μπατζάκας για τους Aces και Θεοδοσόπουλος για τη Beer Team έκαναν το 8-8 ενώ με 2/2 βολές του Ευμορφόπουλου η περίοδος έληξε με 10-2 για τους Aces.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με ένα φοβερό σερί 10-2 με τους Τζατζαράκη, Μαυράκη Ανδρέα και Μεταξά να σκοράρουν από 2 πόντους και τον Μαυράκη Μάριο να σκοράρει ξανά από τα 6,75 αλλά και μέσα από τη ρακέτα 5 συνεχόμενους πόντους. Μείωσε προς στιγμήν ο Στεργιόπουλος με 2/2 βολές αλλά ο Μεταξάς σκόραρε. Το τελικό 17-21 του ημιχρόνου έγραψε ο Μαραβέλιας για τους Aces.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο απολαυστική αφού είχαμε ανατροπή στην ανατροπή για τις δυο ομάδες. Οι Aces ξεκίνησαν πολύ δυνατά ενώ η Beer Team δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και έτσι το σκορ έγινε 25-21!  Κοντακιώτης Νίκος, Μπατζάκας, Μαραβέλιας από 2 πόντους και ο Γιώργος Κοντακιώτης με τρίποντο σκόραραν για το σερί των Aces. Άμεσα τάιμ άουτ για τη Beer Team οι παίκτες της οποίας γύρισαν στο παρκέ αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς. 4 συνεχόμενες βολές από Κρεκούκη, Θεοδοσόπουλο να ευστοχούν σε 1/2 και 2/2 από τον Μάριο Μαυράκη έφεραν το ματς στην ισοφάριση. Όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Κρεκούκης, Μεταξάς,  Καταγάς και Μ. Μαυράκης έφεραν τη Beer Team σε θέση ισχύος στο τέλος της τρίτης περιόδου με 26-35!!!

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι καθώς και οι 2 ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες χωρίς να απειληθεί το προβάδισμα της Beer Team! Θεοδοσόπουλος με λει απ και Μαυράκης Ανδρέας με τρίποντο σκόραραν για τη Beer Team ενώ Στεργιόπουλος και Μαραβέλιας μείωσαν για τους Aces. Τέσσερις σερί βολές για τις δυο ομάδες με 2/2 από Μπάκα και 2/2 από Καταγά ενώ αμέσως μετά ακολούθησαν 4 πόντοι του Μπουράζι που στο τελευταίο τρίλεπτο έδωσε ενέργεια στους Aces σε άμυνα και επίθεση. Ωστόσο Βασιλικός, Θεοδοσόπουλος  και Καταγάς βρήκαν λύσεις για τη Beer Team με το τελικό σκορ, 37-51,  να δίνει τη δεύτερη σερί νίκη στη Beer Team!!!

Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 10/23 βολές, 12/51 δίποντα και 1/7 τρίποντα, είχαν 47 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/28 βολές, 13/45 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα ενώ έκαναν και 7 λάθη

Mvp της αναμέτρησης ο Μάριος Μαυράκης με 13 πόντους, 4/4 βολές, και 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιχάλης Στεργίοπουλος με 12 πόντους, 2/5 βολές, 5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος.

Aces(Ναρεκιάν Τζέρι):  Κοντακιώτης Γιώργος  4, Ναρεκιάν, Κοντακιώτης Νίκος 2, Ευμορφόπουλος 2, Μπατζάκας 4, Μαραβέλιας 4, Στεργιόπουλος 12, Μπουράζι 6, Κοζανίδης, Μπάκας 3

Beer Team:(Ζελάγια Κώστας): Μαυράκης Ανδρέας 5, Βασιλικός 2, Κρεκούκης 3, Λαγουτάρης 2, Θεοδοσόπουλος 12, Γρατσίας, Τζατζαράκης 2, Μεταξάς 5, Μαυράκης Μάριος 13, Καταγάς 7, Ξυγκάκης

Τι μας άρεσε: Η πολύ ανταγωνιστική τρίτη περίοδος που είχαμε διπλή ανατροπή και το φοβερό ποσοστό του Μαυράκη από τα 6,75!!!