06/11/2023
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 8 16 12 13 - 49 -
San Agrinio Engineers 22 11 19 20 - 72 -

Δεύτερη νίκη για τους San Agrinio Engineers

Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου είχε πολύ καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 8 - 10, όμως στη συνέχεια οι Engineers έσφιξαν την άμυνά τους, έκλεψαν μπάλες και με σερί 12 - 0 έφτασαν στο +14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ανεμώνη προσπάθησε να πλησιάσει, όμως η διαφορά έμεινε στα όρια των 10 πόντων, για να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων για τους φιλοξενούμενους.

Στην τρίτη περίοδο οι Engineers διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας και στα τελευταία λεπτά ξέφυγαν με 16.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμά τους, έφτασαν μέχρι το +25 και έκλεισαν το παιχνίδι με τη διαφορά στους 23 πόντους.

Η Ανεμώνη είχε πρώτο σκόρερ το Δημήτρη Μεταξά με 17 πόντους και ακολούθησε ο Σπύρος Μαρκέτος με 10.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Τάγκας με 13 πόντους, 12 είχε ο Πάνος Κολτσίδας, 11 ο Γιώργος Τασόπουλος και 10 ο πρωτοεμφανιζόμενος Πάνος Πέτσας.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers με τις προσθήκες των Σμύρη και Πέτσα δυναμώνουν και σε ένα παιχνίδι που δε φόρτσαραν πολύ, έφτασαν άνετα στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η κούραση παίζει ρόλο στα παιχνίδια της Ανεμώνης και η ομάδα δείχνει να μένει από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Κώστας Γρομητσάρης): Βαλανδρέας, Γαβρικούδης 2, Γρομητσάρης 2, Καραβίας 6, Κουφός 3, Μαρκέτος 10(3), Μεταξάς 17(1), Στουραΐτης 4, Τάτσης 3, Φορτσεράς 2.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης, Κάκος 2, Καταγής 6(2), Κολτσίδας 12(1), Μπουλούμπασης 5(1), Παπαθανασίου 4, Πέτσας 10(1), Πρέζας 4, Σμύρης 5, Τάγκας 13(1), Τασόπουλος 11(1).