47
Aces 12 12 9 14 - 47 -
Beer Team 7 16 24 8 - 55 -

Δεύτερη σερί νίκη για την Beer Team!

Το απογευματάκι του Σαββάτου 17 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα δυνατό ματς με πολλές μονομαχίες, η Beer Team έχτισε διαφορά ασφαλείας στην τρίτη περίοδο και επέστρεψε στην νίκες με 55 – 47 απέναντι στους Aces.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες ψάχνονταν στο παρκέ για να βρουν τα πατήματα τους, με τους καλύτερους Aces να διατηρούν προβάδισμα με 12 – 7. Ο Γιαζιτζόγλου , ήταν ο πρώτος σκόρερ με 4 πόντους, με τον Μαραβέλια να ακολουθεί με τρίποντο, ενώ για την κακή και με πολλά λάθη Beer Team, ξεχώρισε ο Α. Μαυράκης με 5 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με την οικογένεια Μαυράκη να οδηγεί την επίθεση με 5 του Μάριου και 4 του Αντρέα,προσπέρασαν 16 – 18. Οι Άσσοι αντέδρασαν μετά το πεντάλεπτο, βρήκαν λύσεις με 6 του Θεοφάνη και 4 του Μουστακάτου, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ τους 24 – 23.

Η Beer Team ήταν εξαιρετική στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Μεταξά με 6, Μ. Μαυράκη με 6 και Γρατσία με 5 πόντους αντίστοιχα, ξεφεύγοντας 33 – 47. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Aces που αντιμετώπισαν πρόβλημα και στα δύο μέρη του γηπέδου, είχαν το Μαραβέλια να ξεχωρίζει με τρίποντο και τους Μουστακάτο, Γιαζιτζόγλου και Κοντακιώτη να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Aces προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, με τον Μπατζάκα να βάζει 7 πόντους, τον Θεοφάνη 4 και τον Ευμορφόπουλο ένα τρίποντο, όμως η Beer Team κάνοντας διαχείριση της διαφοράς και βρίσκοντας λύσεις κυρίως με 5 πόντους του Θεοδοσόπουλου, έφτασε στο τελικό 47 – 55

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Μήτσης με 1 πόντο, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μπατζάκας με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Aces είχαν 14/47 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 4/9 βολές , κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Η Beer Team είχε 11/32 δίποντα , 8/25 τρίποντα, 9/24 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Aces(Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 7(15ρ.), Ευμορφόπουλος 5, Θεοφάνης 12, Κοντακιώτης, Λαντζάκης, Μαραβέλιας 6, Μουστακάτος 8(7ρ.), Μπατζάκας 9(10ρ.).

Beer Team(Μ.Μαυράκης): Γρατσίας 5, Θεοδοσόπουλός 8(12ρ.), Κρεκούκης 2, Μήτσης 2(17ρ.), Α. Μαυράκης 14, Μ. Μαυράκης 12, Μεταξάς 8, Τζατζαράκης 1.

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες αλλά και το καλό κλίμα της αναμέτρησης.