11/12/2023
ΔΣΑ 16 17 14 10 - 57 -
Pharmaco Team 13 11 14 6 - 44 -

Δεύτερη σερί νίκη για το ΔΣΑ

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με το ΔΣΑ να προηγείται με 3 στο φινάλε.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μεγάλα σερί για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν αρχικά με 8, τη Pharmaco Team να απαντά με σερί 11 - 2 παίρνοντας προβάδισμα και το ΔΣΑ να κάνει 10 - 0 στο τέλος για το +9 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά και διατήρησαν το +9 στο 30ο λεπτό.

Ίδια εικόνα και στην τελευταία περίοδο με το ΔΣΑ να έχει μόνιμα διψήφιο προβάδισμα και να πανηγυρίζει τη νίκη στο φινάλε.

Ο Μανώλης Καραβίας ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών κάνοντας double double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Πέτρος Σταθάτος που είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Πρώτος σκόρερ της Pharmaco Team και του αγώνα ήταν ο Γιώργος Γκρίζης που σημείωσε 26 πόντους.

Τι μας άρεσε. Ο ΔΣΑ δείχνει να βρίσκει ρυθμό και έχει καλές εμφανίσεις στα τελευταία παιχνίδια.

Τι δε μας άρεσε. Η Pharmaco Team πήρε σκορ από μόλις 5 παίκτες, έδειξε ότι είναι επηρεασμένη από τις απουσίες και δε βρήκε τρόπο να διεκδικήσει τον αγώνα.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γκρίζης 9, Γουργουλέτης 4, Καραβίας 18, Κυριλής 2, Ρόμπολας 6(1), Σαφαρίκας 3(1), Σταθάτος 13, Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 2.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης, Αναστασόπουλος 4, Βάτσιος, Γκάτσης 7, Γκρίζης 26(2), Καρτσακλής 3(1), Μηλιάτης 4(1), Πανταζής, Σωτηρόπουλος, Τσουκαλάς, Χολής.