15/10/2023
Collectors 13 9 9 14 - 45 -
Gunners 11 14 7 10 - 42 -

Δεύτερη "συλλογή" για τους Collectors!

Δύο στα δύο για Collectors στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους μαχητικούς Gunners με 45-42 στο Athens Sports Hall!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Collectors να προηγούνται με 13-11, χάρη σε τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, έμμεσο τρίποντο του Αγγελομάτη και 3 πόντους του Κούδα. Ο Πάνιας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Λεβέντη, 4 του Πάνια και τρίποντο του Καραμπέτσου, οι Gunners πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 22-25. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κούδα να σκοράρει 5 πόντους και τους Νικητόπουλο - Πάνο Αναστόπουλο να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με το συγκρότημα του Παναγόπουλου να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια του με 31-32 και τον Παπαδόπουλο να ηγείται στην επίθεση με 5 πόντους. Τους "Συλλέκτες" κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Κώστα Αναστόπουλου και οι 3 του Αγγελομάτη. Σκορ τρίτης περιόδου 31-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Collectors έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Κώστα Αναστόπουλο, Πάνο Αναστόπουλο, Κούδα και Αγγελομάτη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 45-42. Για τους Gunners στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Λεβέντης και Καραμπέτσος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/19 βολές, 15/54 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/14 βολές, 13/46 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Collectors ο Κούδας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 4/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Gunners ο Λεβέντης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 6/9 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Collectors (Κυριάκου): Αγγελομάτης 8, Αναστόπουλος Π. 8, Αναστόπουλος Κ. 13 (2), Γαζεπίδης, Κούδας 10, Λαγός, Μιχαηλίδης, Νικητόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σκαμάγκος 2

Gunners (Παναγόπουλος): Καλογιαννίδης,Καραμπέτσος 6 (1), Λεβέντης 13, Πάνιας 13 (1), Φιφής, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!