28/04/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 12 10 21 15 - 58 -
Gran Μανάρια 11 8 14 10 - 48 -

Δεύτερο Final Four σε ένα χρόνο για τους Brooklyn Bets!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Brooklyn Bets υποδέχθηκαν τα Gran Manaria στη ρεβάνς του 50-50 και με φόντο την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες της Evolution League. Η ομάδα του Ανδρέα Μπαμπάτσικου επικράτησε με 58-48, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κλείνοντας θέση για το Final Four της κατηγορίας. Λύγισαν στο φινάλε τα Manaria, που κόλλησαν επιθετικά στο κρίσιμο σημείο και ετοιμάζουν τα πλάνα τους για την επόμενη σεζόν στη Master. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Bets να βασίζονται στους Αγρέβη (4π.), Δαραμούσκα (2π.), Ρούσσο (3π.) και Κουρούμαλη (3π.), ενώ τα Manaria απάντησαν με Παπαχριστοδούλου (4π.), Ι. Τσίγκο (4π.) και Νερούτσο (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το ματς παρέμεινε ισορροπημένο με τους Bets να διατηρούν βραχύ προβάδισμα, χάρη στους Ρούσσο (3π.), Μπέτση (2π.), Μουχίμογλου (2π.) και Κουρούμαλη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Coach Μπρέμπου διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, όμως με τα καλάθια των Νερούτσου (3π.), Καμπόλη (3π.) και Σκληρού (2π.) βρέθηκε μόλις στο -3 στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 22-19.

Μετά την ανάπαυλα, το ντέρμπι συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ να γράφει 21-19 και την παραγωγικότητα να αυξάνεται εκατέρωθεν. Κουρούμαλης (7π.), Ρούσσος (5π.), Μουχίμογλου (5π.), Αγγελόπουλος (2π.) και Αγρέβης (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους Brooklyn Bets, ενώ για τα Gran Manaria πρωταγωνίστησαν οι Νερούτσος (7π.), Σκληρός (2π.), Καμπόλης (2π.), Α. Τσίγκος (2π.) και Ι. Τσίγκος (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Bets δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στα Manaria, βρίσκοντας πολύ μεγάλα σουτ από τους Θεοδωρόπουλο (5π.), Κουρούμαλη (5π.), Μουχίμογλου (3π.) και Αγγελόπουλο (2π.). Κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι, μην καταφέρνοντας να βγάλουν έγκαιρη αντίδραση, παρά την προσπάθεια των Παπαχριστοδούλου (7π.), Σκληρού (3π.), Καμπόλη (3π.), Ι. Τσίγκος (3π.) και Α. Τσίγκος (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Brooklyn Bets είχαν 16/40 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη. Στον αντίποδα, τα Gran Manaria είχαν 14/41 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Ανδρέας Κουρούμαλης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Παπαχριστοδούλου με 11 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Bets (Μπαμπάτσικος) : Αγγελόπουλος 4, Αγρέβης 6, Δαραμούσκας 3, Θεοδωρόπουλος 5, Κουρούμαλης 17 (3), Μουχίμογλου 10 (2), Μπαμπάτσικος, Μπέτσης 2, Ρούσσος 11 (2), Σάλλαρης.

Gran Manaria (Μπρέμπος) : Καμπόλης 5 (1), Νερούτσος 13 (2), Παπαχριστοδούλου 11 (1), Σκιαδόπουλος, Σκληρός 7 (1), Τσίγκος Ι. 9, Τσίγκος Α. 3.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.