10/10/2020
Vikings - - - - - 60 -
Puebla BC - - - - - 67 -

Δεύτερη νίκη για τους Puebla Β.C

Την δεύτερη τους νίκη για το θεσμό του Basketaki Salonica Cup πέτυχαν οι Puebla Β.C ενάντια στην ομάδα των Vikings με σκορ 60-67.

Οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλευόμενοι την ταχυτητα και την εκρηκτικότητα τους μπήκαν φουριόζοι στον αγωνα και προηγήθηκαν στην αρχή τους 1ου δεκαλέπτου με 1-10 χάρη στις προσπαθειες των Μπαλτατζή και Πεκρίδη.Οι Vikings αν και άργησαν να ζεσταθούν,βρήκαν ρυθμό με τους Τσουκαλά και Χρυσοστομίδη να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια αλλά στα οποία απάντησε ο Θανος Μπαλτατζής με 2 σερί τριποντες βόμβες(η μια ηταν σε κίνηση με ισορροπία στο ένα πόδι).Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο καθώς κάποια λάθη των Puebla εκμεταλλεύτηκαν οι Εμμανουηλιδης και Ροδίτης ισοφαρίζοντας το ματς σε 19-19 που ήταν το τελικό σκορ της 1η περιόδου.

To 2o δεκάλεπτο θα ξεκινήσει με σερι 6-0 για τους Vikings,το οποίο θα σταματήσει ο Καρανικόλας 2/2 βολές.Η πίεση των κιτρινόμαυρων σε όλο το γήπεδο έφερε συνεχόμενα κλεψίματα τα οποία οδήγησαν σε καλάθια και μείωση της διαφοράς στον μέχρι και τον ενα πόντο. Ο Χρυστομίδης με προσωπική ενέργεια έκανε το 30-27 αλλά οι Puebla με τρίποντο του Λεκομπλε ισοφάρισαν σε 30-30 λίγο πριν το τέλος τους 1ου ημιχρόνου,το οποίο έληξε με 31-34 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων χάρη σε καλάθια των Βασιλείου και Πεκρίδη.

Δυναμικά μπήκαν οι Puebla και στο 2ο ημίχρονο αφού Αλεξανδρίδης και Μπαλτατζης ευστοχήσαν σε διαδοχικα τρίποντα,στα οποία όμως απάντησε ο Mούστος με 4 σερί πόντους.Όμως κάπου εκεί οι νεανική ομάδα των Puebla πάτησε το γκάζι και η διαφορά ανέβηκε σε 2ψήφιο αριθμό όμως με 2 συνεχόμενα καλάθια ο Μάνος ο Εμμανουηλίδης κράτησε τη ομάδα του κοντά στο σκορ με το την 3η περίοδο να λήγει με σκορ 48-53 υπέρ των Puebla.

4η περίοδος και με σερι 6-0 οι Vikings πήραν μετά από ώρα ξανα προβάδισμα με 54-53,με 8.50 πριν από τη λήξη του αγώνα.1 καλάθι του Μπαλτατζη εδώσε ξανά προβαδισμα στην ομάδα του,με τον Τσουκαλά να απαντάει και να ξαναπαιρνει το προβάδισμα για τους Vikings.Σε εκέινο το σημείο όμως Μπαλτατζής και Λεκομπλές με συνεχόμενα καλάθια και ο Βασιλείου με ένα τεράστιο τρίποντο,έκανα το σκορ 55-62 έδωσαν αέρα 6 πόντων στην ομάδα τους,προβάδισμα το οποίο ήταν αρκετο για να τους δώσει τη νίκη με σκορ 60-67.

MVP του φοβερού αυτου αγώνα ήταν ο Μπαλτατζής Θανάσης με 22 πόντους,7 ριμπάουντ,7 ασσιστ,9 κλεψίματα.Άξιοι συμπαραστάτες του οι Πεκρίδης και Βασιλείου ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τσουκαλάς με 17 πόντους 8 ριμπαουντ.