12/02/2024
Agrinio Magic 2023 18 11 16 15 - 60 -
ΔΣΑ 9 21 14 12 - 56 -

Δεύτερη νίκη για τους Agrinio Magic 2023

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Magic 2023 επικρατώντας με 60 - 56 του ΔΣΑ.
Η ομάδα του Θόδωρου Καρβούνη διπλασίασε τις νίκες της επί του ΔΣΑ, τον οποίο πλησίασε στον ένα βαθμό, αλλά παρέμεινε στην 9η θέση, καθώς υστερεί στην ισοβαθμία με την Ανεμώνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν, πήραν διψήφια διαφορά στο 9ο λεπτό και βρέθηκαν στο +9 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΔΣΑ αντέδρασε, ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα δύο πόντων, οι Magic ξαναπέρασαν μπροστά, αλλά στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1 πόντο.

Οι Magic πήραν ξανά προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΔΣΑ απάντησε με σερί 8 - 0 για το +7, οι γηπεδούχοι έτρεξαν στη συνέχεια σερί 8 - 0 και στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 1 πόντο.

Ο ΔΣΑ προηγήθηκε με 47 - 50 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όμως ακολούθησε ένα σερί 9 - 0 των Magic που τους χάρισε ουσιαστικά τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Τσιρώνης με 13 πόντους, ο Betsson MVP Χρήστος Στάμος είχε 12 πόντους και μάζεψε 19 ριμπάουντ, ενώ ο Θανάσης Τηγάνης σημείωσε 11 πόντους.
Πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ ήταν ο Πέτρος Σταθάτος με 19 πόντους και ακολούθησε ο Θεόφιλος Ζησιμόπουλος με 18.

Τι μας άρεσε. Οι Magic βρήκαν λύσεις και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη μετά από έναν ολόκληρο γύρο.

Τι δε μας άρεσε. Η αστοχία των δύο ομάδων από τις βολές, με το ΔΣΑ να αστοχεί σε 15 και τους Magic σε 12.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης): Αθανίτης 4(1), Βαρδουλάκης 9, Διδασκάλου 2, Καλαϊτζής 5, Λέρης, Μπουλούκης, Στάμος 12, Τηγάνης 11(1), Τρομάρας 4, Τσιρώνης 13(3).

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ζησιμόπουλος 18(3), Καραβίας 5, Κυριλής 7, Πατούχας, Ρόμπολας 3, Σταθάτος 19(2), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 4.