27/11/2022
Peristeri Trelleborg 10 15 11 12 - 48 -
Gran Μανάρια 10 3 14 5 - 32 -

Δεύτερη σερί νίκη για Peristeri Trelleborg!

Η Peristeri Trelleborg κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη και συγκεκριμένα δεύτερη συνεχόμενη, επικρατώντας των Gran Manaria με σκορ 48-32. Τα ΜΑΝΑΡΙΑ δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το αήττητο και ηττήθηκαν μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Ένα ισορροπημένο ξεκίνημα είχαμε στην πρώτη περίοδο με τον Τάτση από την Peristeri Trelleborg  και τον Αλεξανδρίδη από τα Gran Manaria να πετυχαίνουν 5 και 6 πόντους αντίστοιχα, χωρίς κάποια ομάδα να πιάσει ιδιαίτερο ρυθμό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, στο τέλος πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες να οδηγούνται στους πάγκους  με σκορ 10-10.

Στην δεύτερη περίοδο η Trelleborg με τον Δρακόπουλο να έχει 8 πόντους, ξεκίνησε δυναμικά, παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους. Αντίθετα, τα Gran Μανάρια ήταν "φτωχά" στην επίθεση και τελείως ασυγκέντρωτα στην άμυνα. Το ημίχρονο τους βρήκε πίσω με διαφορά 12 πόντων και συγκεκριμένα με σκορ 25-13.

Στην τρίτη περίοδο η Trelleborg με τον Τύρο να έχει 5 πόντους, έφτασε την διαφορά στο +16. Τα Gran Μανάρια με τον Αντώνη και τον Ισίδωρο Τσίγκο να έχουν από 5 πόντους, κατάφεραν κρατήσουν την διαφορά στο -9 και να παραμείνουν ζωντανοί στον αγώνα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 36-27.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι,  η  Trelleborg με τον Δρακόπουλο να πετυχαίνει 8 πόντους, κατάφερε να διατηρήσει σταθερά την διαφορά στο +10, παίρνοντας την νίκη με σκορ 48-32. Από την άλλη πλευρά, τα Gran Manaria μας επιβεβαίωσαν πως δεν άξιζαν να πάρουν κάτι παραπάνω από τον συγκεκριμένο αγώνα, καθώς σε ένα ακόμη κακό επιθετικά δεκάλεπτο, σκόραραν μόνο 5 πόντους.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Δαλέζος με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Αντωνης Τσιγκος είχε 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 9/15 βολές , 12/46 δίποντα , 5/22 τρίποντα , 54 ριμπάουντ , 10 ασίστ και 9 κλεψίματα . Οι ηττημένοι είχαν 8/19 βολές , 6/35   δίποντα , 4/34  τρίποντα , 49 ριμπάουντ, 6 ασίστ και  8  κλεψίματα .

Trelleborg (Τύρος): Βαγενάς 8(2), Τάτσης 5, Δαλέζος Σ., Παύλου 4, Δρακόπουλος 16 (3), Σταυρόπουλος, Τσίντζας 2, Τύρος 7, Δ. Δαλέζος 6.

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Τσίγκος Α. 7, Τσίγκος Ι. 7, Σκιαδόπουλος 6(2), Αλεξανδρίδης 6 (2), Ηλίας, Καραμπούλιας, Κατσαρός, Πέππας, Σκληρός 3, Καμπόλης 3.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλε στο παιχνίδι της η Trelleborg.