12/12/2021
Optimus Priamus 6 8 5 4 - 23 -
Melisses BC 5 9 10 7 - 31 -

Δεύτερο σερί «τσίμπημα» για τις Melisses!

Βράδυ Παρασκευής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων ο Optimus Priamus (3-4) υποδέχθηκε τις Melisses BC (1-6) για την 8η στροφή του 2ου ομίλου της Development League 2. Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ και έμφαση στις άμυνα από τις δύο ομάδες, οι Melisses ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικές και επικράτησαν με 23-31, φτάνοντας παράλληλα τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι τυπικά γηπεδούχοι, που βασίστηκαν στις επιθετικές ενέργειες του Ανδρέα Χατούνογλου (4π.). Για τις Melisses οι Αναστάσιος Μπάνος (2π.) και Σεραφείμ Παπαδιάς (2π.) έκαναν τη διαφορά στο ξεκίνημα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 6-5

Παρόμοιο σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει αξιοσημείωτη διαφορά. Οι Χρήστος Σαραντόπουλος και Σκουτέρης σκόραραν από 2 πόντους έκαστος, ενώ επιθετικές λύσεις προσέφεραν και οι Ευστάθιος Σκουτέρης (2π.) και Γιάννης Λοίζος (2π.). Ο Στέφανος Μπουγιούκος ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός για τις Melisses σε αυτό το χρονικό σημείο του αγώνα, με τους Νίκο Νάνη (2π.) και Αλέξανδρος Κοντοπάνο (2π.) να τον συνεπικουρούν. Σκορ ημιχρόνου, 14-14.

Μετά την ανάπαυλα οι Melisses ανέβασαν την απόδοσή τους. Με σημαντική επιθετική πολυφωνία (5 διαφορετικούς σκόρερ) και προσήλωση στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές έχτισαν διαφορά σημαντική για τα δεδομένα της αναμέτρησης. Μόλις 5 πόντους με ένα καλάθι εντός πεδιάς κατάφεραν να σκοράρουν οι γηπεδούχοι με τους Ανδρέα Χατούνογλου (2π.) και Γιάννη Λοίζο (3π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 19-24.

Ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο και οι Melisses έδειξαν αποφασισμένες να τελειώσουν το ματς. Με 4 συνεχόμενους αναπάντητους πόντους από τον Εμμανουήλ Γανοτάκη και μεγάλο τρίποντο του Αλέξανδρου Μπουγιούκου οι φιλοξενούμενοι απλοποίησαν την υπόθεση νίκη. Ο Optimus Priamus δεν κατάφερε να βγάλει καίρια αντίδραση, πλήρωσε την αστοχία του και μοιραία γνώρισε την 5η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα ο Optimus Priamus είχε 7/33 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 21 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Melisses BC είχαν 12/42 δίποντα, 1/11 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κοντοπάνος με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστάθιος Ορφανουδάκης με 2 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Optimus Priamus (Μουστάκας) : Παπαδάκος (9 ριμπ.,1 μπλοκ), Μπούρμπουλας 3 (6 ριμπ., 1 τρίπ.), Σκουτέρης 2, Σαραντόπουλος 3, Λοίζος 6 (4 ριμπ., 1 μπλοκ), Ορφανουδάκης 2 (5 ριμπ., 1 μπλοκ), Νομικός (1 μπλοκ), Χατούνογλου 7 (7 ριμπ.).

Melisses BC (Μπουγιούκος) : Μπουγιούκος Στ. 5, Νάνης 2 (4 ριμπ.), Γανοτάκης 4, Μπάνος 4 (8 ριμπ.), Πάτσης 2, Κοντοπάνος 4 (7 ριμπ., 3 κλεψ.), Φράγκος 2, Παπαδιάς 2, Μπουγιούκος Αλ. 6 (11 ριμπ., 1 τρίπ.)

Τι μας άρεσε  : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.