21/05/2024
Hoopers BC 14 12 8 6 - 40 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 26 6 21 18 - 72 -

Και δεύτερο ΄΄ροζ΄΄ στην συλλογή του ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Τρίτη βράδυ  στο κλειστό της Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα του Summer Evolution League, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης παρουσιάστηκε εκ νέου με αρκετό κόσμο στην σύνθεσή του και με τον Γιάννη Μοσχολιό να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη  κόντρα στους ελλιπείς Hoopers με σκορ 40-71!

Στο πρώτο κομμάτι οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη ποιότητα αλλά και την πληρότητα τους, τα πήγαν εξαιρετικά στην δημιουργίου(10 ασίστ), συνδέθηκαν τέσσερις φορές έξω από τη γραμμή των 6.75 και με τους Κεραμίδα και Μοσχολιό να πετυχαίνουν από 6 πόντους έκλεισαν την περίοδο στο συν δώδεκα με σκορ 14-26!! Από την άλλη πλευρά, οι ‘’οράνιε ‘’πλήρωσαν το γεγονός ότι παρουσιάστηκαν με μόλις πέντε παίκτες και είχαν ως καλύτερο τους παίκτη τον Γιώργο Ζυγούκη(6π)!

Στη συνέχεια του αγώνα, οι Hoopers έδειξαν από τι μέταλλο είναι φτιαγμένοι, καθώς παρά τα προβλήματα έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν μια ομάδα με το επιθετικό ταλέντο του Βασδέκη  στους έξι πόντους και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο πέρας του ημιχρόνου σε 26-32! Ο Γ.Ζυγούκης πρόσθεσε 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπίθας(3π) και Σ.Ζυγούκης!

Η παρέα του Σκαμάγκου επέστρεψε στο παρκε αγριεμένη, πίεσε αφόρητα τους Hoopers,  έτρεξε με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Μοσχολιο, Τσαπόγα και Καδά να συνθέτουν ένα εκρηκτικό επιθετικό παζλ, έκλεισαν την προτελευταία στροφή έχοντας προβάδισμα δεκαεννέα πόντων με σκορ 34-53!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ποιότητα αλλά και το έλλειμμα ενέργειας των αντιπάλων και έφτασαν δικαιότατα στην δεύτερη συνεχόμενη φετινή νίκη με σκορ 40-71!

Betsson MVP ο Γιάννης Μοσχολιός με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ  και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Ζυγούκης είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Hoopers(Μπίθας): Βακκάς 4, Δημάκης 9, Γ.Ζυγούκης 10, Σ.Ζυγούκης 5, Μπίθας 5.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Σκαμάγκος): Βασιλείου 3, Βασιλείου, Καδάς 5, Γκρούτσης 4, Κεραμίδας 6, Μοσχολιός 17, Σκαμάγκος 5, Τσαπόγας 12, Παπαδόπουλος.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι οι νικητές αρχίζουν να μαζεύονται και να αποδίδουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων!!