24/06/2023
Collectors 15 15 4 8 - 42 -
Phoenix Bums 8 12 13 17 - 50 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Bums!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 18 πόντους, οι Phoenix Bums έκαναν σπουδαία ανατροπή και κέρδισαν για δεύτερη φορά τους Collectors με 42-50, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Summer Evolution League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Sun City Spurs, σε επανάληψη του περσινού τελικού!

Σαφώς ανώτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Collectors, αφού με τους Τσαπόγα, Κούδα και Αγγελομάτη να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, προηγήθηκαν με 15-7. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-8, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κοβάτσος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Φρέρης και ένα δίποντο έβαλε ο Γόντικας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίνο Αναστόπουλο με 8 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 28-10, 5:00 για την ανάπαυλα. Οι Pheonix Bums πήραν άμεσα time out και μετά από αυτό έκαναν την αντεπίθεσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Γόντικα, Φρέρη, Χαριτόπουλο και Βοντετσιάνο, μείωσαν στους 10, 30-20!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κοβάτσου συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 6 νέους πόντους του Φρέρη και 5 του Γόντικα, πλησίασε στον πόντο, 34-33! Σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση αντιμετώπιζαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι "Συλλέκτες", με τους Κούδα και Τσαπόγα να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 34-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με μεγάλα σουτ των Γόντικα και Χαριτόπουλου, ολοκλήρωσαν την μεγάλη ανατροπή και επικράτησαν με 42-50. Ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν να βρουν ρυθμό οι Collectors, με τους Χαραλαμπόπουλο, Πάνο Αναστόπουλο και Ντίνο Αναστόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 16/43 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/21 βολές, 17/38 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 19 λάθη.

Πολυτιμότερος των Collectors ο Κούδας με 8 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Phoenix Bums ο Γόντικας με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 8/12 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Αναστόπουλος Ν. 11, Αναστόπουλος Π. 2, Αγγελομάτης 2, Κούδας 8, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Γαζεπίδης 2, Σκαμάγκος 3, Τσαπόγας 6

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γόντικας 17, Τουμπακάρης, Κοντετσιάνος 2, Κοβάτσος 3, Καδάς 1, Λάσπας 2, Μοσκόφογλου 3, Φρέρης 11 (1), Χαριτόπουλος 11

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Bums με όπλο την άμυνά τους!