17/01/2023
Brazzerzz Beachterzz 12 11 12 13 - 48 -
Hood BC 19 19 21 17 - 76 -

Δια περιπάτου η Hood!

Το «τρένο» της Hood φαίνεται πως έχει πάρει φόρα και δεν λέει να σταματήσει! Η ομάδα του Στέργιου Πατσάκα πέρασε ένα εύκολο βράδυ την Τρίτη 17 Ιανουαρίου, καθώς «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τους Brazzerzz Beachterzz επικρατώντας 48-76. Οι πρωτοπόροι παρουσίασαν σε ακόμη ένα ματς καλή εικόνα, δεν υποτίμησαν τους αντιπάλους τους οι οποίοι μάλιστα είχαν απουσίες και έτσι έφτασαν στην 9η νίκη τους στο πρωτάθλημα (9-1). Από την μεριά τους οι Brazzerzz Beachterzz γνώρισαν την 4η ήττα τους και έχουν ρεκόρ 6-4.

Παρά τα συνεχόμενα λάθη των πρώτων επιθέσεων που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φτάσουν στο 6-0, η Hood ανέβασε γρήγορα την απόδοσή της και με τον Σαρρή να «βρίσκει το χέρι» του πίσω από τα 6,75 κατάφερε να προηγηθεί 9-15. Πετράκος και Σιφναίος συνέχισαν το σερί των φιλοξενούμενων για το 9-19, ενώ ο Ζώτος μείωσε με τρίποντο, με το 12-19 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι Brazzerzz Beachterzz  πλησίασαν με τον Δημητριάδη στο 17-21, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν ξανά «γκάζι» και ξέφυγαν στο 19-31. Ο Δριβάκος προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του κοντά, όμως Ζέγγος, Χανιώτης και Πρωτόγερος έφεραν την Hood στο +15 για το 23-38,το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Με τρίποντες εκτελέσεις των Σαρρή και Ζέγγου ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με την Hood να ξεφεύγει στο 23-44. Πλέον έχοντας «χτίσει» μία διαφορά ασφαλείας, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν χωρίς άγχος, ο Λαύκας βρήκε τον τρόπο να «χτυπήσει» στην αντίπαλη ρακέτα, ενώ Πετράκος και Ζέγγος προσέφεραν επιθετικά. Έτσι το τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Hood να προηγείται 35-59.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτελούσε μία τυπική διαδικασία. Οι Brazzerzz Beachterzz δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση, καθώς αδυνατούσαν να περιορίσουν την Hood, με τον Πίλτση να είναι εκείνος που πάλευε στην επίθεση. Μασουράκης, Μπέσιος και Χανιώτης προσέφεραν περισσότερο για την Hood στο τέταρτο δεκάλεπτο και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην εύκολη νίκη με 48-76.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Ζέγγος ο οποίος μέτρησε 11 πόντους, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και πήρε 12 ριμπάουντ.

Οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 9/40, 9/34 τρίποντα,3/8 δίποντα, 37 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 12 ασίστ, 10 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη η Hood είχε 22/43 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 5/8 βολές, ενώ μάζεψαν και 44 ριμπάουντ. Παράλληλα, μέτρησε 28 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη και 5 μπλοκ.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 14, Δημητριάδης 10(16ρ.), Δριβάκος 4(8ρ.), Ευσταθόπουλος 3(1ρ.), Πίλτσης 9(9ρ.), Βγενόπουλος 5(1ρ.), Γρηγορακάκης, Σπάχος 3(2ρ.)

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 6(7ρ.), Σιφναίος 11(4ρ.), Ζέγγος 11(12ρ.), Σαρρής 12(3ρ.), Λαύκας 4(11ρ.), Μασουράκης 3(3ρ.), Μένος 4, Μπέσιος 4(3ρ.), Πετράκος 6(4ρ.), Χανιώτης 15(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η άνεση της Hood στο παιχνίδι, η οποία δεν έδειξε να αγχώνεται σε κανένα σημείο.