09/11/2022
Ερυθρός Σταυρός 2 5 7 9 - 23 -
Phoenix Bums 21 19 18 23 - 81 -

Δια περιπάτου οι Phoenix Bums!

Το εισιτήριο για τους "32" του κυπέλλου πήραν εύκολα χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Phoenix Bums, καθώς για την φάση των "64" κέρδισαν τον Ερυθρό Σταυρό με 23-81 , με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με 6 παίχτες, και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους περσινούς κυπελλούχους Στιφάδο Bulls!

Από πολύ νωρίς οι Phoenix Bums πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, καθώς με 12 πόντους του Χαριτόπουλου, 4 του Γόντικα και τρίποντο του Παλαμιδά, προηγήθηκαν με 2-21. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Παπαδόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέους 6 πόντους του Χαριτόπουλου, δύο τρίποντα του Παλαμιδά, ένα του Φρέρη και 4 πόντους του Τουμπακάρη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 33 πόντων, 7-40. Ο Κουτουζής από την περιφέρεια και ο Παπαδόπουλος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση του Ερυθρού Σταυρού στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Γόντικα να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και με 10 δικούς του πόντους, η παρέα του Κοβάτσου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +44, 14-58. Για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Κουτουζής, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 14-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Phoenix Bums να επικρατούν με 23-81, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Φρέρη, Χαριτόπουλου, Γόντικα και Τουμπακάρη. Για τον Ερυθρό Σταυρό στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπαδόπουλος, Γαΐτάνης και Κουτουζής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/41 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/2 βολές, 29/50 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος του Ερυθρού Σταυρού ο Κουτουζής με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/15 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Phoenix Bums ο Γόντικας με 20 πόντους (double-double), έχοντας 10/20 δίποντα. Πήρε 25 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Ερυθρός Σταυρός (Ασημομύτης): Κουτουζής 15 (3), Ασημομύτης, Πάντζαλης, Γαϊτάνης 2, Παπαδόπουλος 6, Κεραμιδάς

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γόντικας 20, Κοβάτσος 4, Παλαμιδάς 11 (3), Τουμπακάρης 10, Χαριτόπουλος 27 (1), Φρέρης 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!