16/02/2022
Pistachios 21 22 19 16 - 78 -
Γέροντες 6 4 12 20 - 42 -

Δια περιπάτου οι Pistachios!

Στην τρίτη φάση του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Pistachios, καθώς σε νοκ άουτ παιχνίδι κέρδισαν εύκολα τους Γέροντες με 78-42 στο κλειστό του Κολωνού και θα βρουν στον δρόμο τους τους Σομαλούς Πειρατές!

Από πολύ νωρίς οι Pistachios πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 9 πόντους του Κοντογιάννη και 5 του Τάλαρου, προηγήθηκαν με 21-6! Ο Τουρής με ένα τρίποντο, ο Κοκότσης με 2 πόντους και ο Γρηγορόπουλος με 1/2 βολές έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τσίτουρας πήρε την σκυτάλη στην επίθεση από τον Κοντογιάννη και με 15 δικούς του πόντους, έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με αέρα 33 πόντων, 43-10. Δεν μπόρεσαν οι Γέροντες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Γρηγορόπουλο και Κοκότση να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Pistachios, καθώς με ακόμη 8 πόντους του Τσίτουρα και 6 του Κοντογιάννη, έφτασαν την διαφορά στους 40, 62-22. Ο Παπανικολάου με 4 πόντους και οι Τουρής, Χριστόπουλος, Δασκάλου και Γρηγορόπουλος με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τα Γερόντια στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 62-22!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι τα “Φιστίκια” έφτασαν εύκολα στη νίκη με 78-42, έπειτα από 9 ακόμη πόντους του Κοντογιάννη. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τουρής (6π), Γρηγορόπουλος (5π), Δασκάλου (5π) και Κοκότσης (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 28/54 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 15/65 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Κορυφαίος των Pistachios ο Τσίτουρας με 26 πόντους  (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 10/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Γρηγορόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 3/11 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Παπακαλοδούκας 5, Γονιδάκης 6, Μουρμούρης 4, Φλίγκος 4, Τάλαρος 7, Κοντογιάννης 26 (3), Τσίτουρας 26 (1)

Γέροντες (Τουρής): Γρηγορόπουλος 10, Τουρής 11 (1), Χριστόπουλος 2, Δασκάλου 7, Παπανικολάου 4, Κοκότσης 8

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!