29/05/2022
Brooklyn Nerds 15 3 6 13 - 37 -
Young Ballers BC 19 21 19 16 - 75 -

Δια περιπάτου οι Young Ballers!

Εύκολο απόγευμα είχαν χθες στον Κολωνό οι Young Ballers, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Summer D2-League κέρδισαν εύκολα τους Brooklyn Nerds με 37-75 και έκαναν το 2/2, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο χωρίς νίκη.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 9-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι Young Ballers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 15-19, χάρη σε 6 πόντους του Στεφανάκου, 5 του Ζορμπάνου και τρίποντο του Τσατάλη. Ο Παπαντωνόπουλος με 9 πόντους και ο Φορτσάτος με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, καθώς με 7 πόντους του Γεωργιάδη, 6 του Καβαλλάρη και τρίποντο του Τσατάλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 18-40. Το μοναδικό καλάθι των Brooklyn Nerds στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Φορτσάτος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Ανδρεάδη και βοήθειες των Στεφανάκου, Τσατάλη και Βαρκάρη, οι πράσινοι έφτασαν στο +35, 24-59! Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαν ρυθμό οι γηπεδούχοι, με τον Παπαντωνόπουλο να σκοράρει 4 πόντους και τον Ρινταρή 2. Σκορ τρίτης περιόδου 24-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Young Ballers έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 37-75, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καβαλλάρη, Κρόκου, Βαρκάρη, Στεφανάκου και Γεωργιάδη. Για τους Brooklyn Nerds στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κοντορουχάς, Μακρογιαννάκης, Φορτσάτος, Παπαντωνόπουλος και Πανδής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 12/49 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/22 βολές, 23/49 δίποντα και 5/38 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές, έκαναν μόλις 4 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Brooklyn Nerds ο Παπαντωνόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 5/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Young Ballers ο Στεφανάκος με 16 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Brooklyn Nerds (Γιαννουλάκης): Φορτσάτος 12, Γιαννουλάκης, Λιατόπουλος, Ζαμάνης, Ρινταρής 2, Πανδής 3 (1), Χωριανόπουλος, Παπαντωνόπουλος 15 (1), Μακρογιαννάκης 2, Κοντορουχάς 3 (1)

Young Ballers (Στεφανάκος): Ζορμπάνος 9, Στεφανάκος 16 (1), Βαρκάρης 8, Κρόκος 5, Τσατάλης 9 (3), Ανδρεάδης 6, Γεωργιάδης 9 (1), Καβαλλάρης 13

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Young Ballers στο πρώτο μέρος!