30/10/2022
Black Mamba 17 30 13 16 - 76 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 11 19 8 6 - 44 -

Δια περιπάτου στους "32" το Black Mamba!

Στις 32 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup πέρασε το Black Mamba, καθώς για την φάση των "64" κέρδισε εύκολα τους Brooklyn Bets με 76-44 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Black Mamba στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Δέδε, 4 του Μπολοτάκη, 4 του Χιμντάν και τρίποντο του Φώτογλου, προηγήθηκε με 17-11. Οι Ρούσσος και Ζέλιος από την περιφέρεια και οι Χουσέας - Αγγελόπουλος με ένα δίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 12 πόντους του Βασίλη Μπασδάνη, 9 του Δέδε, 6 του Μουσούλη και τρίποντο του Μαρίτσα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 47-30. Δεν μπόρεσαν οι Brooklyn Bets να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 11 πόντους του Ζέλιου και τους 5 του Κουρούμαλη.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Χιμντάν, 4 του Μπολοτάκη και τρίποντο του Βασίλη Μπασδάνη, το Black Mamba έφτασε στο +22, 60-38. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Παναγιώτου στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Χουσέα να σκοράρει 4 πόντους και τον Κοντό 2. Σκορ τρίτης περιόδου 60-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το συγκρότημα του Παντελή Μπασδάνη να επικρατεί με 76-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπολοτάκη, Φώτογλου, Χιμντάν και Ρεπάνη. Για τους Brooklyn Bets στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Μπαμπάτσικος, Ζέλιος και Ρούσσος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/15 βολές, 21/50 δίποντα και 7/17 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/14 βολές, 10/34 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp του Black Mamba ο Δέδες με 15 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 6/8 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Brooklyn Bets ο Ζέλιος με 16 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 4/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης Π.): Δέδες 15, Μαρίτσας 3 (1), Μουσούλης 8, Χιμντάν 14, Μπολοτάκης 11 (1), Φώτογλου 6 (2), Μπασδάνης Β. 17 (3), Ρεπάνης 2

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Χουσέας 8 (1), Κουρούμαλης 5 (1), Αγγελόπουλος 3, Μπαμπάτσικος 2, Μαυρογιαννάκης 2, Μητρόπουλος, Ρούσσος 5 (1), Ζέλιος 16 (2), Κοντός 3

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης του Black Mamba!