18/06/2023
Gran Camaria 16 23 23 21 - 83 -
Ellinoroston Celtics 6 5 - 12 - 23 -

Δια περιπάτου τα Camaria!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν απολύτως κανένα πρόβλημα, τα Gran Camaria επικράτησαν εύκολα των Ellinoroston Celtics με 83-23 στο Athens Sports Hall και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 16 της Summer Development League!

Με καλάθια των Φυλακτού και Γουρνέλου, οι Ellinoroston Celtics προηγούνταν με 0-4 στο πρώτο δίλεπτο της συνάντησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, έτρεξαν 16-2 επί μέρους σκορ και με ηγέτη τον Γιώργο Ζαλακώστα με 8 πόντους, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 16-6!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Gran Camaria συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 9 πόντους του Χρυσίνα, 6 του Γιώργου Ζαλακώστα και 4 του Περγούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 28 πόντων, 39-11. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Αλεξίου από την περιφέρεια.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Κουντούρη, 4 του Σακελλαρίου, 4 του Γιώργου Ζαλακώστα και 3 του Βασίλη Ζαλακώστα, η παρέα του Αθανασίου έφτασε στο +51, 62-11, τρέχοντας 23-0 σερί, αφού οι πράσινοι ήταν άποντοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 62-11!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα Gran Camaria να επικρατούν με 83-23, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Περγούλη, Κουντούρη, Χρυσίνα, Τσακανίκα και Σακελλαρίου. Για τους Ellinoroston Celtics στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χατζηγιάννης, Μαλτέζος, Αλεξίου, Φυλακτός και Γουρνέλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 37/69 δίποντα και 0/15 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 8/37 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp για τα Gran Camaria ο Γιώργος Ζαλακώστας με 22 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 10/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε ο7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Γουρνέλος με 5 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 1/3 δίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Gran Camaria (Αθανασίου): Ζαλακώστας Γ. 22, Ζαλακώστας Β. 7, Αθανασίου, Κουντούρης 12, Περγούλης 14, Σακελλαρίου 8, Τσακανίκας 7, Χρυσίνας 13

Ellinoroston Celtics (Ασημάκος): Αλεξίου 5 (1), Γουρνέλος 5, Δαυίδ, Μαλτέζος 3, Νάστος, Παπαϊάκος, Τσίλης 2, Φυλακτός 4, Χατζηγιάννης 4

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που έδειξαν τα Gran Camaria!