19/12/2021
Aladalon 24 16 27 20 - 89 -
LazerWolves 8 8 10 16 - 42 -

Δια περιπάτου τους λίγους Lazers οι Aladalon!

Εύκολο απόγευμα είχαν χθες στον Κολωνό οι Aladalon, καθώς για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν άνετα την πεντάδα των Lazers με 89-42 και βρίσκονται πλέον μόνοι στην τρίτη θέση!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aladalon στο παιχνίδι, καθώς με τρεις τρίποντες βόμβες του Χαντζή, 5 πόντους του Μιχαηλίδη, 4 του Βαγγέλη και 4 του Σουβλέρη, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 24-8. Ο Παπαθωμάς με 3 πόντους και οι Τσάκωνας – Δουνδουλάκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχαηλίδη με 11 πόντους και 4 του Αθανασάκου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 42-16. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Lazers, παρά τους 4 πόντους του Αντωνακόπουλου και τα καλάθια των Παπαθωμά – Μοσχάκη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon, όταν με τρία νέα τρίποντα του Χαντζή, 6 πόντους του Σουβλέρη και 6 του Μένεγα, ξέφυγαν στους 43, 69-26. Ο Δουνδουλάκης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο, ενώ από 2 είχαν οι Μοσχάκης, Τσάκωνας και Παπαθωμάς. Σκορ τρίτης περιόδου 69-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Aladalon να επικρατούν εν τέλει με 89-42, έπειτα από 8 νέους πόντους του Μιχαηλίδη, 6 του Βαγγέλη και 4 του Αθανασάκου. Για την ηρωική πεντάδα των Lazers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Παπαθωμάς με τους 9 πόντους που πέτυχε, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Μοσχάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 31/52 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/4 βολές, 17/51 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Aladalon ο Μιχαηλίδης με 26 πόντους, έχοντας 10/13 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Lazers ο Δουνδουλάκης με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Aladalon (Αθανασάκος): Μένεγας 8, Μιχαηλίδης 26 (2), Αθανασάκος 10, Σουβλέρης 12, Μελανοφρύδης, Βαγγέλης 13, Χαντζής 20 (6)

Lazers (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης 9 (1), Παπαθωμάς 14 (1), Αντωνακόπουλος 7, Τσάκωνας 6, Δουνδουλάκης 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!