29/11/2023
Brazzerzz Beachterzz 16 13 11 12 - 52 -
Gangsters 26 17 15 26 - 84 -

Δια περιπάτου οι Gangsters!

Δια περιπάτου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Brazzerzz Beachterzz οι πρωτοπόροι Gangsters, επικρατώντας με το εμφατικό 52-84 και παραμένοντας αήττητοι στον δεύτερο όμιλο της Master League.

Με τον Νιφόρα (10π.) να είναι σε ημιάγρια κατάσταση στο ξεκίνημα και τους Λάιο (6π.), Τσιάτσιο (5π.), Νιώτη (3π.) και Αφουξενίδη (2π.) να τον ακολουθούν, οι Gangsters έδειξαν από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Παρά τα προβλήματα στην άμυνα, οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν σε λογική απόσταση, βρίσκοντας λύσεις από τους Δημητριάδη (5π.), Φ. Δριβάκο (4π.), Α. Δριβάκο (2π.) και Ζώτο (5π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-26.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου και για περίπου 7 αγωνιστικά λεπτά οι Beachterzz προστάτεψαν αποτελεσματικά το καλάθι τους και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι. Στην αντίπερα όχθη, οι Gangsters ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους, βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους με καλάθια των Νιώτη (5π.), Νιφόρα (5π.), Λάιου (4π.) και Γραφιαδέλλη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-43.

Μετά την ανάπαυλα οι Gangsters διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, διευρύνοντας μάλιστα το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη κυρίως στην τριπλέτα των Νιφόρα (4π.), Μαρκόπουλου (4π.) και Λάιου (4π.). Την ίδια ώρα ο Ζώτος (9π.) πάλευε σχεδόν μόνος του για την ομάδα του Δημητριάδη (2π.), όντας πολύ εύστοχος πίσω από τα 6,75μ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Gangsters κυριάρχησαν απόλυτα, όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα. Λάιος (8π.), Καραμποικης (6π.), Νιφόρας (6π.) και Νιώτης (6π.) σκόραραν με πολύ μεγάλη συνέπεια και η νίκη πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βελτιώσουν την επιθετική τους εικόνα με καλάθια των Πίλτση (6π.), Ζώτου (3π.) και Δημητριάδη (3π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 16/35 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη. Στον αντίποδα, οι Gangsters είχαν 20/38 δίποντα, 11/39 τρίποντα και 11/22 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Λάιος με 23 πόντους, έχοντας 9/10 δίποντα, ¼ τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Ζώτος με 19 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης) : Βγενόπουλος Αλ., Βγενόπουλος Π., Δημητριάδης 12, Δριβάκος Α. 6, Δριβάκος Φ. 7, Ζώτος 19 (5), Πίλτσης 8, Πιστεύος.

Gangsters (Βρύλλης-Κέχρης) : Αφουξενίδης 3, Γραφιαδέλλης 2, Καραμποίκης 6 (1), Λάιος 23 (1), Μακρής, Μαρκόπουλος 4 (1), Νιφόρας 25 (6), Νιώτης 16 (1), Τσιάτσιος 5 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Gangsters.