08/05/2022
Αναλώσιμοι 13 17 15 21 8 74 -
Collectors 15 15 16 20 7 73 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Αναλώσιμοι!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στην παράταση, οι Αναλώσιμοι λύγισαν τους Collectors νε 74-73 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της Summer Development League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Collectors, καθώς με ηγέτη τον Τάκη Τσατσάνη με 8 πόντους και 3 του Κονδύλη, προηγήθηκαν με 13-15. Ο Αργυρούδης με 5 πόντους και οι Γκουντόπουλος – Χρηστακάκος με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Αναλώσιμοι, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 13-21, κατάφεραν με 5 νέους πόντους του Αργυρούδη, 4 του Γκουντόπουλου και τρίποντα των Ανδρόνικου – Χρηστακάκου, να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 30-30. Ο Τάκης Τσατσάνης με ακόμη δύο τρίποντα και οι Κονδύλης – Αγγελομάτης με 4 πόντους ο καθένας βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Collectors πάτησαν γκάζι και με 6 νέους πόντους του Αγγελομάτη, 6 του Κυριάκου και τρίποντο του Αλέξανδρου Τσατσάνη, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9, 36-45, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η ομάδα του Νικολόπουλου αντέδρασε άμεσα και με 5 πόντους του Ανδρονίκου, 4 του Ζάφειρα και 4 του Γκουντόπουλου, πλησίασε στον πόντο, 45-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι πάτησαν γκάζι και με 6 πόντους του Χρηστακάκου, 4 του Γκουντόπουλου και 4 του Ανδρονίκου, προηγούνταν με 62-54, 2:30 για την λήξη. Οι Συλλέκτες, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με 9 πόντους του Κονδύλη, 4 του Αγγελομάτη και τεράστιο τρίποντο του Αλέξανδρου Τσατσάνη 5″ για το τέλος, έστειλαν το ματς στην παράταση, 66-66!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Χρηστακάκος σημείωσε 5 πόντους και με τις βολές του Ανδρονίκου, χάρισαν τη νίκη στους Αναλώσιμους με 74-73. Για τους φιλοξενούμενους στην παράταση 3 βολές σημείωσε ο Κονδύλης και από 2 πόντους οι Αλέξανδρος Τσατσάνης και Αγγελομάτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/21 βολές, 22/48 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/29 βολές, 21/52 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Αναλώσιμων ο Χρηστακάκος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 5/8 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Collectors ο Κονδύλης με 20 πόντους (double-double), έχοντας, 7/10 βολές, 5/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 2, Ανδρόνικος 14 (2), Γκουντόπουλος 16, Αργυρούδης 13 (2), Χρηστακάκος 20 (2), Καστανιάς 2, Χρονόπουλος 3, Νικολόπουλος, Ζάφειρας 4

Collectors (Αγγελομάτης): Παπασπύρος, Λαγός, Τσατσάνης Α. 9 (2), Αγγελομάτης 18, Τσατσάνης Τ. 16 (4), Κλεισούρας 2, Κυριάκου 8, Κονδύλης 20 (1), Σαβέριος

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης και το τρομερό φινάλε!