04/07/2021
Space Jam 8 10 7 8 - 33 -
Chicago Hulks 13 10 4 14 - 41 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Chicago Hulks!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Chicago Hulks κέρδισαν την Space Jam με 33-41 για την τρίτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της Summer Development League, φτάνοντας έτσι στο πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

Με τον Νίκο Τιγγινάγκα να εκτελεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ και τον Παπαγιαννάκο να προσθέτει 3 πόντους, οι Chicago Hulks προηγήθηκαν με 8-13 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά από 2 πόντους είχαν Μπενετάτος, Κολέογλου, Γιακουμής και Πέτσας.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +8, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 18-23, χάρη σε 4 πόντους του Παπαγιαννάκου και τρίποντα των Κατριματζή – Νίκου Τιγγινάγκα. Την Space Jam κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Μαυροσκότη και Γιακουμή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το μεγάλο black out των αντιπάλων και με 4 πόντους του Πέτσα και καλάθι του Γιακουμή, προσπέρασαν με 25-23, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου οι Παπαγιαννάκος και Σιαχάμης βρήκαν στόχο μέσα από το ζωγραφιστό και έβαλαν εκ νέου τους Chicago Hulks σε θέση οδηγού με 25-27, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Παπαγιαννάκου στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης, αλλά και 4 του Σιαχάμη, οι Chicago Hulks κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 33-41. Ο Γιακουμής με 4 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για την Space Jam στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/11 βολές, 12/54 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/7 βολές, 13/51 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος της Space Jam ο Πέτσας με 10 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 5/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Hall of Brands mvp των Chicago Hulks ο Σιαχάμης με 8 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ; έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 11 (1), Μυρίλλος 3, Μαυροσκότης 3 (1), Πέτσας 10, Μπενετάτος, Κολέογλου 6

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Ν.): Παπαγιαννάκος 15, Κοβέρης 2, Σιαχάμης 8, Τιγγινάγκας Ν. 11 (3), Τιγγινάγκας Α. 2, Κατριματζής 3 (1), Σουγιουλτζής

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!