29/03/2022
Deportivo Faliro 22 25 18 16 - 81 -
War Gamers 25 21 20 21 - 87 -

Δια πυρός και σιδήρου οι War Gamers!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε, οι War Gamers κέρδισαν την Deportivo HNC Coin με 81-87 και πήραν το εισιτήριο για τους 16 του Basketaki Cup, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους West Kings!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 22-25 υπέρ των War Gamers, έπειτα από τρία τρίποντα του Λαζαράκου, 5 πόντους του Καραγιάννη και βοήθειες των Μέμεζα, Πάτερου και Διαμαντή. Το δίδυμο Μαρούσου – Κριεκούκη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 8 πόντους έκαστος, ενώ 5 πρόσθεσε ο Γαρμπής.

Στην δεύτερη περίοδο οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 8 πόντους του Διαμαντή, 5 του Καραγιάννη, 4 του Παρίσου και τρίποντο του Λαζαράκου, βρέθηκαν στο +7, 39-46, 2:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Deportivo HNC Coin πάτησε γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με τους Κριεκούκη (9π), Τσάβαλο (7π) και Μαρινάκη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 47-46!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 12 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Διαμαντή και τρίποντο του Γιαννόπουλου, οι Πολεμιστές προηγούνταν με 65-66. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο οι “Ισπανοί”, με τον Μαρούσο να σκοράρει ακόμη 9 πόντους και τον Κριεκούκη να ευστοχεί μια φορά από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 65-66!

Με 5 πόντους του Γαρμπή, 4 του Δήμτσου και 3 του Κριεκούκη, η Deportivo HNC Coin προσπέρασε με 79-76, 2:00 για την λήξη. Ωστόσο, ο Διαμαντής φώναξε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και με 14 δικούς του πόντους, αλλά και 5 του Καραγιάννη, οδήγησαν το συγκρότημα του Σκλαβενίτη στη δύσκολη νίκη με 81-87!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/22 βολές, 18/47 δίποντα και 10/36 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 19/32 βολές, 13/26 δίποντα και 14/54 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος της Deportivo HNC Coin ο Μαρούσος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές και 7/9 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 27 πόντους (double-double), έχοντας 12/16 βολές, 6/12 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Κακαλέτρης, Τσάβαλος 9 (1), Κριεκούκης 23 (6), Μαρούσος 14, Γάτσιος 6, Γαρμπής 14 (2), Δήμτσος 6, Αναγνώστης 1, Μαρινάκης 3 (1)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παρίσος 8, Γιαννόπουλος 7 (2), Λαζαράκος 12 (4), Καραγιάννης 27 (1), Διαμαντής 27 (6), Μέμεζας 3, Σούλης, Πάτερος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά και οι πολλές ανατροπές!