21/02/2023
Λεγάμενοι BC 17 8 5 27 - 57 -
Clowns 18 6 8 17 - 49 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Λεγάμενοι!

Νέα μεγάλη νίκη για τους Λεγάμενους στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Clowns με 57-49 στο κλειστό του ΣΕΦ, παραμένοντας έτσι ζωντανοί στο κυνήγι της τετράδας, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο σε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Clowns να προηγούνται με 17-18, έπειτα από δύο τρίποντα του Κιούση, 5 πόντους του Σαρίκα, 4 του Μέλλου και τρίποντο του Μπουρνάζου. Το δίδυμο Βρεττάκου - Αγαλόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 6 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Στάντζος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο και έτσι οι Λεγάμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-24, χάρη σε 3 πόντους του Λάγιου και 3 του Βρεττάκου. Ο Κιούσης από την περιφέρεια και ο Πατρός μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Πατρού και καλάθι του Βασιλάκου, οι οράνιε προηγούνταν με 30-32. Μοναδικός διασωθέντας των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Βρεττάκος με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 30-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Σουλτάτο, Βρεττάκο, Λάγιο και Δημουλιά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 57-49. Για τους Clowns στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σαρίκας, Μέλλος, Μελάς, Κιούσης και Βασιλάκος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/21 βολές, 13/31 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 12/38 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Λεγάμενων ο Βρεττάκος με  19 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 6/9 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Clowns ο Κιούσης με 12 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Βρεττάκος 19 (1), Αγαλόπουλος 6 (1), Στάντζος 3 (1), Σουλτάτος 9 (2), Δημουλιάς 8 (1), Λάγιος 12

Clowns (Σουσάνης): Κιούσης 12 (4), Πατρός 8, Σουσάνης, Ζαρανίκας, Μέλλος 8, Σαρίκας 10 (2), Βασιλάκος 4, Μελάς 3, Μπουρνάζος 4 (1), Αρβανιτάκης

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Λεγάμενων στα τελευταία λεπτά από την περιφέρεια!