03/11/2021
Puebla BC 13 11 14 11 - 49 -
In Da Hood 14 11 14 9 - 48 -

Δια πυρός και σιδήρου !

Ένα παιχνίδι για γερά νεύρα εξελίχθηκε στο κλειστο γήπεδο μπάσκετ της Δεκα , στον Εύοσμο, με τους Puebla να επικρατούν τους In Da Hood με 49 – 45 .

Ο αγώνας εξ αρχής φαινόταν πως θα είναι αρκετά έντονος , με κλειστές άμυνες γεγονός , που προϊδέαζε πως οι μεμονωμένες ατομικές πρωτοβουλίες θα κάναν και την διαφορά σε αυτήν την αναμέτρηση .

Στο πρώτο δεκάλεπτο ,  Σουρμελιδης ( 7 π . ) και Ευθυμίου ( 7 π. ) , κρατούσαν τις ομάδες τους κοντά στο σκορ , με τις άμυνες να έχουν τον πρωταρχικό ρόλο εξ ου και το χαμηλό 13 – 11 .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , τα πράγματα ήταν εξίσου ισσοροπημένα , καθώς οι αναλαγές στο σκορ ήταν τόσες πολλές , όσα και τα προσωπικά φάουλ των παιχτών . Η δίψα για νίκη , ήταν αποτυπωμένη στα μάτια τους και αυτή με την σειρά της , μέσα στο παρκέ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κατσαούνης από τους In Da Hood , πήρε φωτιά και με 10 ! διαδοχικούς προσωπικούς πόντους , έκανε την διαφορά για την ομάδα του . Από την άλλη πλευρά , ο Σουρμελίδης , δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα , και με 12 ! διαδοχικούς προσωπικούς πόντους και αυτός , ήθελε να δώσει το στίγμα του , πως η ομάδα του είναι ακόμα ζωντανή στο παιχνίδι της διεκδίκησης της νίκης !

Στο τέταρτο δεκάλεπτο , παρά το γεγονός πως 3:00 πριν το τέλος , οι In Da Hood , προηγήθαν στο σκορ με 45 – 43 , ο Σουρμελίδης με χέρι αλφάδι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και τιτανομέγιστη ψυχραιμία σε κρίσιμα σημεία , έδωσε μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του με σκορ 49 – 45 . Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι για τα τελευταία 3 λεπτά , έμειναν άποντοι !

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σουρμελιδης με 24 π. , 5 κλ. , 3 τρ. , 7 ρ. με τον δείκτη του eff. να σταματάει στους 17 πόντους !

PUEBLA : Σουρμελιδης 24 (3) , Παχτας 1 , Αλεξανδριδης 4 , Λεκομπλες 13 (3) , Γκιουλέκας 5 , Δαμιανιδης , Λαπαριδης 2 , Παπαρρωσης

IN DA HOOD : Ευθυμιου 15 (1) , Κατσαουνης 18 (4)  , Τουμπικωτης 4 , Νεοφωτιστος 5 , Νικολας 6 (1) , Φουτζιτζης