28/06/2022
Puebla BC 10 14 31 27 - 82 -
Jackals 17 24 20 22 - 83 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Jackals!

Οι Jackals κατάφεραν χάρης στην τρομερή τους εμφάνιση να κερδίσουν έναν συναρπαστικό αγώνα γεμάτο ένταση και δράση απέναντι στους φανταστικούς Puebla με σκορ 82-83 κάνοντας έτσι το απόλυτο και φτάνοντας στην πρώτη θέση του ομίλου για το Summer Development Thessaloniki.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες θα προσεγγίσουν λίγο συντηρητικά το παιχνίδι και ιδιαίτερα οι Puebla οι οποίοι με τα αρκετά άστοχα σουτ τους θα καταφέρουν να βάλουν μόνο 10 πόντους , την ίδια στιγμή που οι πιο οργανωμένοι Jackals με πρωταγωνιστή τον Λιάτσικο θα μπορέσουν να πάρουν μια διαφορά 7 πόντων.

Οι Jackals θα συνεχίσουν την εξαιρετική τους πορεία και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Τάσκα να ξεχωρίζει και αυτός και να δίνεις τις λύσεις στο κομμάτι της επίθεση όπου σε συνδυασμό με όλους τους υπόλοιπους η διαφορά θα εκτοξευτεί στους 17 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ήρθε η σειρά των Puebla να λάμψουν και να δείξουν τι πραγματικά αξίζουν καθώς με την τρομερή εμφάνιση του Αποστόλου η ομάδα του μπόρεσε να φτάσει τους 31 πόντους μέσα στο δεκάλεπτο. Από την άλλη όμως οι Jackals παρά το εκτόπισμα των Puebla μπόρεσαν να συνεχίσουν την φανταστική τους εμφάνιση στην επίθεση παρόλο που στην άμυνα αποδυναμώθηκαν αρκετά.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά μειώθηκε αρκετά αλλά οι Jackals έδειξαν ότι έχουν υπό έλεγχο την κατάσταση λίγα λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού , όμως οι Puebla δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη στον αγώνα καθώς με ένα αρκετά μεγάλο σερί αλλά και το τρίποντο του Σουρμελίδη στο τελευταίο λεπτό μπόρεσαν να φτάσουν την διαφορά μέχρι τους 3 πόντους. Η τελευταία επίθεση πήγε στα χέρια του Αποστόλου ο οποίος δοκίμασε το σκουτ 3 πόντων για την ισοφάριση αλλά το σουτ θα είναι άστοχο και έτσι η νίκη θα πάει στους Jackals με τελικό σκορ 82-83.

Ο τίτλος του MVP δόθηκε στον Κώστα Λιάτσικο ο οποίος πέτυχε double double με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Puebla το πρόσωπο που ξεχώρισε ήταν ο Πέτρος Αποστόλου ο οποίος πραγματοποίησε μια εξωπραγματική εμφάνιση ο οποίος παραλίγο να πετύχει triple double με 44 πόντους , 7 ριμπάουντ και 7 ασίστς.

Puebla BC: Σουρμελίδης 18 (4) , Πάχτας , Αλεξανδρίδης , Λεκομπλές 6 , Γκιουλέκας 11 (1) , Αποστόλου 44 (8) , Χασεκίδης 3

Jackals: Τζόκας 12 (4) , Λιάτσικος 26 , Τσίπας 7 , Μάτης 9 , Καλλιάτσος 5 (1) , Τάσκας 24 (2)