03/05/2023
Tebelwolves 11 12 20 12 - 55 -
Deportivo Faliro 12 26 17 21 - 76 -

Δια χειρός Κριεκούκη, χαμογέλασε η Deportivo Faliro Mera!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», η Deportivo Faliro Mera ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα του Summer Master League, καθώς όντας καλύτερη καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης επικράτησε των Tebelwolves με σκορ 55-76!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Ανέστη Κριεκούκη με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Βασίλης Κυριαζής είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Η πρώτη στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε την πλέον πιο ισορροπημένη, καθώς το τέλος της βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα βραχείας κεφαλής και σκορ 11–12. Ο Κακαλέτρης σ’ αυτό το διάστημα ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 5 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γάτσιος με 4. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι εμφάνισαν επιθετικό πλουραλισμό, καθώς οι Καμακάρης(3π), Γεράνιος(2π), Καρδαλής(2π), Κυριαζής(2π) και Μασοκώστας(2π) αποτέλεσαν τους σκόρερ των Tebelwolves στην περίοδο αυτή.

Η συνέχεια του παιχνιδιού είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Κριεκούκη, καθώς ο ηγέτης της Deportivo πέτυχε 11 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ ενώ είχε και ένα κόψιμο. Στον αντίποδα οι Tebelwolves δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδοτο στο μαρκάρισμα του ταλαντούχου γκαρντ και είχαν ως καλύτερο τους παίκτη τον Κυριαζή με 5 πόντους Το ημίχρονο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 23–38.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με αποκλειστικό σκοπό να κρατήσουν την διαφορά που ειχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνο το σημείο, κάτι το οποίο εν τέλει το κατάφεραν, καθώς κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας διάφορα δώδεκα πόντων με σκορ 43–55. Ο Κριεκούκης για ακόμη μία φορά ήταν εξαιρετικός με 7 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ ο Καραγρηγορίου από την πλευρά των γηπεδούχων τελείωσε τη περίοδο με 8 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο ο Γιάννης Μαρινάκης πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος και με 4 εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75, βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στην νίκη με σκορ 55-76!

Η Deportivo Faliro Mera είχε 15/32 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 13/19 βολές, 50 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/35 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 3/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Tebelwolves(Καρπούζος): Γεράνιος 4, Θεοδωρόπουλος 1, Καμακάρης 3 (1), Κορδάλης 7 (1), Καραγρηγορίου 10 (2),Καρπούζος 2, Κυριαζής 19 (1), Μασοκώστας 9 (1)

Deportivo Faliro Mera(Μαρινάκης): Γάτσιος 12, Γαρμπής 6, Κακαλέτρης 14 (1), Κομνηνός 9 (1), Κοντογιάννης 6 (1), Κριεκούκης 17 (4), Μαρινάκης 12 (4), Μαρούσος.

Τι μας άρεσε: Η επανεμφάνιση του Κριεκούκη στην διοργάνωση, η οποία συνοδεύτηκε με μία πολύ καλή εμφάνιση!