28/06/2023
Beer Team 16 15 6 16 - 53 -
Πόρτο 8 8 19 7 - 42 -

Δια χειρός Ανδρόνικου η Beer Team!

Την αυτοκτονία γλίτωσε χθες το βράδυ στο κλειστό του Μαζαράκης η Beer Team, καθώς είδε την Πόρτο να επιστρέφει από το -16, ωστόσο κατάφερε εν τέλει να επικρατήσει με 53-42 και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Development League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Beer Team, αφού με 7 πόντους του Θεοδοσόπουλου, 6 του Ανδρόνικου και τρίποντο του Μάριου Μαυράκη, προηγήθηκε με 13-2 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 16-8. Ο Γκόρος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας και τους 8 πόντους της ομάδας του.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Ανδρέα Μαυράκη και 3 του Λαγουτάρη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 31-16. Δεν μπόρεσε η Πόρτο να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Γεωργούση και τους 3 του Γκόρου.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Οικονομίδη να κάνει την αντεπίθεσή του και με 9 πόντους του Γκόρου και 5 του Τοπούζογλου, πλησίασε στο καλάθι, 37-35. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε έξω από την γραμμή των 6,75μ ο Ανδρόνικος. Σκορ τρίτης περιόδου 37-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Ανδρόνικο, Μαρφαντά και Θεοδοσόπουλο, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 53-42! Πάλεψε μέχρι το φινάλε η Πόρτο να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Γκόρου και Ράπτη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/22 βολές, 11/32 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/24 βολές, 6/24 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson mvp της Beer Team ο Ανδρόνικος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/10 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Πόρτο ο Γκόρος με 24 πόντους, έχοντας 8/10 βολές, 5/9 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη.

Beer Team (Νικόλας): Θεοδοσόπουλος 14 (1), Ανδρόνικος 19 (3), Γρατσίας, Μαυράκης Μ. 4 (1), Ξυγκάκης 1, Κρεκούκης 1, Λαγουτάρης 3, Μαρφαντάς 5 (1), Τζατζαράκης, Μαυράκης Α. 6 (1), Μεταξάς

Πόρτο (Οικονομίδης): Αρβανιτάκης, Τριανταφυλλίδης, Βρυώνης, Χατζηδάκης, Γεωργούσης 6 (1), Γκόρος 24 (2), Σαρακηνός 2, Ράπτης 2, Τοπούζογλου 6 (1), Χαλκίδης 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή της Πόρτο από το -16, όσο και η ψυχραιμία της Beer Team στο τελευταίο δεκάλεπτο!