Milwaukee Sucks 19 15 16 27 - 77 -
Buzzer Eaters 13 11 12 22 - 58 -

Δια χειρός Καζά οι Sucks!

Εφτά έκαναν τις νίκες τους στην Master League οι Milwaukee Sucks, καθώς επικράτησαν σχετικά εύκολα των Buzzer Eaters στο ΣΕΦ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλά της άλλης. Οι Sucks ήταν οριακά καλύτεροι και με πρωταγωνιστές τους Μαυροειδή, Οικονόμου και Γανέλη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 19-13. Για τους πληρέστατους Buzzer Eaters οι Καλογέρας και Ζαννιάς ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Η ομάδα του Κυριτσόπουλου συνέχισε με την ίδια διάθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πολυφωνία στην επίθεση έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, αφού "έχτισε" διψήφια διαφορά (34-24). Η ομάδα του Ζαννιά από την άλλη μεριά, "κόλλησε" στην επίθεση, έγινε αρκετά προβλέψιμη και είδε το έργο της να γίνεται ιδιαίτερα δύσκολο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Sucks κυριάρχησαν ξανά και στις δύο μεριές του παρκέ, διεύρυναν το προβάδισμά τους, με τους Καζά, Μαυροειδή και Γανέλη και έβαλαν τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη (50-36). Σε ρηχά νερά κυμάνθηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τους Ρίζο και Κώτση να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους.

Μια τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψουν στο ματς έκαναν οι Buzzer Eaters στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με καλάθια των Καλογέρα και Ζαννιά μείωσαν σε 50-43, αναγκάζοντας τον κόουτς Κυριτσόπουλος να καλέσει εσπευσμένα time out. Την... λύση στους Sucks έδωσε ο φοβερός και τρομερός Καζάς με 11 αναπάντητους πόντους. Η ψυχολογία των γηπεδούχων από εκείνο το σημείο και μετά ήταν στα ύψη και η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα. Έτσι, οι Milwaukee Sucks βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-5 και παρέμειναν σταθερα σε... τροχιά τετράδας. Οι Buzzer Eaters πήγαν από την άλλη μεριά στο 3-9 και παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καζάς με 23 πόντους (5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/8 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/37 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 4/8 βολές). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/48 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Φωτόπουλος 6 (2), Μαυροειδής 17 (1), Οικονόμου 11 (1), Παγούνης 6, Καζάς 23 (3), Καββαθάς 6, Διαμάντης 6 (2), Γανέλης 2

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Ρίζος 8, Ζαννιάς 7 (1), Δεδεμάδης 2, Καλογέρας 21 (2), Κώτσης 15 (2), Παναγιωτίδης, Παυλόπουλος, Βουνισέας 2, Καυκάς 2, Βάθης, Αρβανίτης 1

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές και η εξαιρετική εμφάνιση του Καζά.