12/10/2021
Hood BC 9 13 9 22 - 53 -
New World Fix 12 17 10 13 - 52 -

Δια χειρός Σολδάτου αναστήθηκε η Hood!

Αν και για 36 λεπτά οι New World Fix έδειχναν πως θα φύγουν νικητές από τον Κολωνό, η Hood κατάφερε με επική ανατροπή να επιστρέψει από το -13 και με τεράστιο τρίποντο του Σολδάτου 1,3″ για το φινάλε, πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα στα σαλόνια της Elite League μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής.

Με το δίδυμο Σιάποντη – Ζωγράφου να δίνει τις λύσεις στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι New World Fix προηγήθηκαν με 9-12. Ο Λαύκας με 4 πόντους και ο Χαριτόπουλος με 3 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ δύο πόντους πρόσθεσε ο Σολδάτος.

Μέχρι 3:00 για την ανάπαυλα το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με τον Σαρρή να βάζει δύο τρίποντα και τον Χαριτόπουλο 5 πόντους για λογαριασμό της Hood, και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 20-20. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους η ομάδα του Σουλελέ πάτησε γκάζι και με τους Σταυρόπουλο και Κανελλόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 22-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σιάποντης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 6 δικούς του πόντους, οι New World Fix έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 26-39, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πατσάκα ήταν να μειώσει στους 8, 31-39, μετά από τρίποντο του Πρωτόγερου και καλάθι του Milicevic. Σκορ τρίτης περιόδου 31-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γαλανού έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, όταν με 4 πόντους του Ζωγράφου, προηγήθηκε με 36-49, 3:30 για το τέλος. Ωστόσο, η Hood δεν τα παράτησε εύκολα και με δύο μεγάλα τρίποντα του Σαρρή, 4 πόντους του Πρωτόγερου και τρίποντη μαχαίρια του Σολδάτου 1,3″ για τη λήξη, έκανε την τεράστια ανατροπή και έφυγε νικήτρια από τον Κολωνό με 53-52, εκμεταλλευόμενη το black out των αντιπάλων!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 12/41 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 20/49 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Κορυφαίος της Hood ο Στεφόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 1/3 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Ζωγράφος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 9 (1), Γιάτσε, Πρωτόγερος 7 (1), Ποστόλης, Σαρρής 12 (4), Λαύκας 7, Στεφόπουλος 4, Μπέσιος, Milicevic 4, Χαριτόπουλος 10 (2)

New World Fix (Σουλελές): Σταυρόπουλος 8, Λογγίτσης, Ντρες 3 (1), Μπερδεμπές 2, Ζωγράφος 10, Ζωιτός 5, Τσεκουρλούκης 2, Κανελλόπουλος 6, Σιάποντης 14 (1), Κιτσαντάς, Μυλωνάς 2

Τι μας άρεσε: Το επικό come back της Hood στα τελευταία λεπτά!